Populárně-naučné přednášky EXEMPLA TRAHUNT pokračují v únoru na dvou pardubických školách

Během února se uskuteční další dvě přednášky z oblíbeného cyklu popularizačních přednášek a besed s osobnostmi vědy. Tentokrát akademičtí pracovníci Univerzity Pardubice zavítají do dvou škol – na Základní školu Studánka a na Střední průmyslovou školu chemickou. Žáci základní školy budou mít možnost seznámit se s tím, co a kdo jsou finanční predátoři a jak s nimi bojovat. Studenti střední školy pak objeví, co jsou zeolity a jaký je jejich význam.
 
BOJ S FINANČNÍMI PREDÁTORY
 
přednášející:
Ing. Jiří Nožička, Ph.D.
 
Ústav Ekonomických věd, Fakulta ekonomicko-správní, Univerzita Pardubice
 
Během přednášky se žáci interaktivní formou seznámí s aktuálními prvky problematiky finančních predátorů na finančním trhu ČR. Zjistí příčiny jejich existence, jejich pracovní postupy a následky jejich činnosti. Kromě toho jim přednášející vysvětlí základní pojmy a souvislosti finančního trhu včetně aktuálního legislativního rámce. Následovat bude výčet preventivních opatření, která snižují riziko výskytu takových životních situací, které mohou vést až k využití služeb finančních predátorů.
 
termín:
6. února 2014, od 8:00 a 10:00 hodin
místo:
Základní škola Studánka, Pardubice
 
 
ZEOLITY KOLEM NÁS
 
přednášející:
doc. Ing. Roman Bulánek, Ph.D.
 
Katedra fyzikální chemie, Fakulta chemicko-technologická, Univerzita Pardubice
 
Zeolity známe již více jak dvě a půl století, ale průmyslově využívány jsou pouhých 60 let. Setkáváme se s nimi na každém kroku, aniž většina z nás vůbec tuší, zač jsme jim vděčni. Studenti se v přednášce dozvědí, jak zeolity ke svému názvu přišly, jaká je jejich struktura a vlastnosti. Zjistí, kde všude zeolity pomáhají a kde se s nimi každý z nás může setkat. V druhé části pak přednášející představí nejnovější objevy v zeolitové chemii a jak se na výzkumech podílí tým zeolitové chemie pracující na Univerzitě Pardubice. Přednáška bude doplněna praktickými ukázkami materiálů a demonstrací jejich vlastností.
 
termín:
17. února 2014, od 10:00 hodin
místo:
Střední průmyslová škola chemická, Pardubice
 
 
KONTAKT:
 
Ing. arch. Iva Svobodová
 
telefon: 466 036 482