Projektové aktivity

Projekt obsahuje pět klíčových aktivit, které konkrétně podporují prolínání různých oborů:

 

KA 01 Inovace výuky filosofie

Výuka filosofie bude rozšířena na všechny fakulty UPa formou 3 modulů. Na Bc. stupni proběhne výuka volitelného předmětu Filosofická propedeutika (FIPR, přednáška); na Mgr. stupni volitelný předmět Filosofický seminář (FS), na Ph.D. studiích budou 1 x za semestr organizována společná kolokvia (SK). Výuka FIPR na Fakultě filosofické bude nabízena též v angličtině.

 

KA 02 Terénní výuka

  1. Edukační exkurze CS na místa spjatá s rozvojem vědy, vzdělanosti a umění. Celkem 3 exkurze : Lešno – Komenský, Vídeň – Wittgenstein; Berlín – Humboldtova univerzita, Comenius Garten, Plötzensee. Každé exkurze se zúčastní 40 studentů.
  2. Letní škola etiky (LŠE) v Litomyšli. Počet účastníků 30. Výuka na LŠE: přednášky a workshopy k etickým otázkám různých oborů vědy a umění. Každý den proběhnou dvě přednášky a workshop, které připraví  pozvaní odborníci.

 

Praktická část předmětu Restaurování a konzervace děl nástěnné malby, sochařských děl a povrchů architektury vyučovaného na Fakultě restaurování UPa v Litomyšli – FR UPa) bude po dva roky realizována v objektu UPa a bude zaměřena na práci s historicky novějšími materiály a povrchy. Během výuky v ateliéru pedagogové nejprve za pomoci nových technologických postupů zpracují pro studenty předlohu, která bude symbolizovat ideu univerzity ve  výtvarné formě. Myšlenková platforma jako podklad výtvarné interpretace bude vytvořena v  kooperaci s pedagogy a studenty FF. Předlohu studenti v rámci praxe rozkreslí a přenesou na stěny v prostorách na FF UPa.

 

KA 03 Filmové umění a věda

Cílem KA03 je podpořit interdisciplinární myšlení a komunikaci formované ve výuce  pomocí filmového umění. Cílovou skupinou jsou studenti UPa. KA03 poběží po celou dobu projektu a zahrnuje 2 části:

A. Tvorba filmů pro výuku: Ideu univerzity přiblíží 30 dokumentárních filmů o osobnostech české vědy a filosofie. Půjde o koncepčně vymezený výběr osobností, jejichž dílo má obecnější dosah a zrcadlí zásadní problémy vztahu vědy, filosofie a společnosti v současnosti a minulosti. Aktivita zahrnuje celkovou dramaturgii, náměty a scénáře pro jednotlivé díly, odbornou přípravu podkladů a natáčení filmových medailónů, výrobu DVD včetně bookletů a vydání shrnující publikace.

B. Univerzitní filmový klub (UFK): Odborný koordinátor doc. Petráň a dramaturg (dr. Hejduk) vyberou 18 filmů, které  budou promítány (3x za semestr) ve UFK  během výukových měsíců. Každou projekci bude provázet externí expert – uvede a zanalyzuje film, povede se studenty diskusi. Studenty přizveme prostřednictvím elektronické komunikace, nástěnek a osobních pozvání během výuky. Filmové projekce budou probíhat v učebně DB 4 v budově DF JP.

 

 

KA 04 Interaktivní workshopy

Cílem KA 04 je rozvoj a posilování interdisciplinární komunikace, kritického myšlení, kreativity a vědomí eticko-filosoficko-historického rámce vědy a umění tím i motivace ke studiu různých vědních oborů a filosofie prostřednictvím interaktivních workshopů pro studenty. Workshopům pro studenty bude předcházet setkání umělců, akademických pracovníků katedry filosofie a dalších oborů, kde budou prodiskutována konkrétní témata workshopů.

Následně budou realizovány 3 formy workshopů:

1. Iniciační workshop - 8 dynamických prezentací akademických pracovníků UPa (a zvaných hostů - externí vědci a umělci). Cílem je představit studentům prvních ročníků bc. studia  interdisciplinární průřez výzkumnou a vzdělávací agendou UPa  s důrazem na příklady vědecké praxe, diskusi a reflektování IU a motivovat je k interdisciplinárnímu pohledu na studovanou problematiku.

2. Motivační workshop - 8 dynamických přednášek z různých oblastí vědy a umění, ve kterých akademičtí pracovníci UPA a zvaní hosté reflektují společné filosofické téma. Následovat bude diskuse. Cílem je ukázat na aktuálních příkladech z praxe vědeckou relevanci jednotlivých filosofických témat a tak motivovat studenty k zapsání se na předměty FIPR, FS a účast na kolokviích.

3. Multimediální workshop s animací realizovaný 12 externími lektory-umělci. Cílem je zprostředkovat studentům vybraná filosofická témata formou umělecké animace. Na workshopu budou k práci se studenty využity multimediální interaktivní didaktické pomůcky (MIDP) a interdisciplinární textové instalace (TTI) na filosofické téma, ke kterému se předtím vyjádří kunsthistorik, přírodovědec a filosof. Workshop pomůže studentům ozřejmit prostřednictvím moderních forem práce (hlavně pomocí multimédií)  interdisciplinární témata. Studenti se naučí využívat multimédia, zdokonalí prezentační dovednosti a bude výrazně povzbuzena jejich kreativita.

 

KA 05 Odborná a jazyková příprava v zahraničí

KA 05 je koncipována jako podpůrná aktivita pro KA 01. Je určena pro pedagogy inovovaných předmětů. Sestává z:

a) jazykových kurzů v zahraničí,

b) odborných studijních stáží na zahraničních univerzitách.





Aktualizoval: Jana Janková (10. září 2013, 19:07)