Studentské výstavy a konference v akademickém roce 2011/2012

Prezentační semináře 2011
 Ve dnech 24. a 25. února 2011 proběhl pod záštitou této klíčové aktivity Prezentační seminář absolventských prací a zahraničních stáží. První den prezentovali absolventi své bakalářské a diplomové práce a druhý den studenti, kteří byli na zahraničních stážích, sdělovali ostatním své zkušenosti. O tuto akci byl mezi ostatními studenty velký zájem.

Prezentované práce:
BcA. Michal Durdis: Zaniklé město Doupov; (prezentace teoretické bakalářské práce)
 BcA. Daniel Hvězda: Restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého z obce Stráž pod Ralskem; (prezentace praktické bakalářské práce)
 BcA. Pavel Roleček: Dokumentace historických těžebních lokalit a kamenosochařských památek z arkózových pískovců v oblasti podkrkonošské permokarbonské pánve; (prezentace teoretické bakalářské práce)
 BcA. Ema Medková: Barevná stabilita tmelících materiálů pro bílé mramory při zatížení UV-zářením; (prezentace teoretické bakalářské práce)
 BcA. Lucie Janáčková: Komplexní restaurování tzv. Melantrichovy bible ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíči; (prezentace praktické bakalářské práce).     
 BcA. Karel Křenek: Komplexní restaurování knihy: Bible Bartoloměje Netolického tištěná v Praze roku 1549, ze soukromého vlastnictví ak. soch. Josefa Klimeše z Prahy; (prezentace praktické bakalářské práce).  
 Mgr. et BcA. Jan Šíblo: Komplexní restaurování prvního vydání Severýnovi bible z r. 1529, ze sbírek Vědecké knihovny v Olomouci; (prezentace praktické bakalářské práce).
 BcA. Tereza Cikrytová a Mgr. et BcA. Petra Janská: Částečný restaurátorský zásah na přiděleném úseku orientální tapety ze Státního zámku Valtice; (společná prezentace praktické bakalářské práce).
 BcA. Ondřej Suchochleb: Reliéfní (plastická) mapa panství Náměšť nad Oslavou a Komplexní restaurátorský zásah na díle: „Reliéfní (plastická) mapa panství Náměšť nad Oslavou; (společná prezentace teoretické i praktické bakalářské práce).
 MgA. Josef Červinka: Restaurátorský průzkum a referenční ukázka možných variant restaurování a rekonstrukce omítek vnějšího pláště vily Tugendhat v Brně; (prezentace diplomové práce)
 MgA. Lucie Bartůňková a MgA. Magdaléna Třesohlavá: Restaurátorský průzkum a restaurování části gotických nástěnných maleb na východní stěně presbytáře farního kostela sv. Martina v obci Sankt Martin v Dolním Rakousku (okres Weitra); (prezentace diplomové práce)

 Prezentované zahraniční studijní pobyty:
 Michal Vedral, Lucie Bartůňková – Německo, Drážďany – Erasmus studijní stáž
 Šárka Voláková, Francie - Erasmus praktická stáž
 Jana Dunajská, Rakousko - Erasmus praktická stáž
 Jana Dunajská, Polsko - Erasmus studijní stáž
 Markéta Berdychová, Norsko - Erasmus praktická stáž

Výstava „Mezi vazy“
 Pod záštitou této klíčové aktivity se v měsíci květnu 2011 konala výstava prvního ročníku studentské soutěže, návrhů knižní vazby, nazvaná „Mezi vazy“. Ve čtvrtek 5. května proběhlo  v Regionálním muzeu v Litomyšli slavnostní zahájení výstavy „Mezi vazy“ spojené s vyhlášením výsledků a předáním cen oceněným účastníkům soutěže. Pod názvem „Mezi vazy“ vyhlásil Atelier restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice pro své studenty první ročník knihvazačské soutěže. Nápad na soutěž vzešel ze snahy přiblížit studentům – restaurátorům – uměleckou knižní vazbu a prohloubit spolupráci jednotlivých atelierů Fakulty restaurování. V dalších ročnících této soutěže by bylo možné přizvat také jiné školy, které se věnují problematice restaurovaní knižní vazby nebo umělecké knižní vazbě.Výstava byla zpřístupněna veřejnosti od 6. 5. do 22. 5. 2011.

Figurama 2011
 V březnu 2011 se studenti Fakulty restaurování účastnili dalšího ročníku výstav Figurama. Zahájení 11 ročníku se uskutečnilo v prostorách nové knihovny ČVUT UK v Praze. Současně se konala, v prostorách Fakulty Architektury ČVUT, výstava prací pedagogů participujících vysokých škol – Artilerie. U příležitosti slavnostního zahájení výstavy probíhaly doprovodné aktivity: workshop kresby a tematické přednášky.

Studenti Fakulty restaurování  se  aktivně podíleli na instalaci výstavy a zúčastnili se i doprovodných akcí.
K tomuto ročníku výstav- Figurama 2011 byl pořadatelem (Figurama, o.s.) vydán katalog, ve kterém jsou  veškeré vystavené práce studentů FR publikovány.

Výstava „Jeden ze čtyř“
Ve dnech 3.6. – 25.6. 2011 proběhla v prostorách Městské galerie, v Domě u Rytířů  v Litomyšli, výroční výstava studentských prací nazvaná: „Jeden ze čtyř“. Výstava byla tentokrát zaměřena převážně na prezentaci výtvarné a odborné restaurátorské práce studentů v  akreditovaném bakalářském studijním programu „Restaurování uměleckých děl na papíře“. Studenti Fakulty restaurování představili svou výtvarnou a specializovanou restaurátorskou činnost širší odborné i laické veřejnosti.

Figurama 2011 v Litomyšli
V rámci této klíčové aktivity se v prostorách Městské obrazárny na  zámku v Litomyšli, konala ve dnech 19. 10. – 6. 11. 2011 výstava studentských prací Figurama 11.

Po předchozí, zahajovací výstavě v Praze, se do Litomyšle přesunula kolekce jedenáctého ročníku výstavy studentských prací- kreseb maleb a plastik na figurální i figurativní téma. Bylo možno shlédnout práce posluchačů  jedenácti vysokých výtvarných škol z Čech, Slovenska a Polska. Přehlídka ukázala různé přístupy ke kresbě,  dané zaměřením zúčastněných škol ale i odlišností přístupu konkrétních  autorů.  K vidění byla veliká škála kresebných výtvarných technik ale i netradiční malířské přístupy k výtvarnému uchopení lidského těla. Pořadatelem výstavy byla Fakulta restaurování UP ve spolupráci s občanským sdružením Figurama o.s.

Výstava prezentovala figurální kresbu jako základní klasické téma s možnostmi přesahů do nejsoučasnějších výtvarných tendencí a tak byla jistě přínosem pro širokou laickou ale i odbornou veřejnost.
Aktivní účast studentů při instalaci a závěrečné deinstalaci expozice pomohla studentům získat cenné zkušenosti s přípravou prezentačních výstav.

V den slavnostního zahájení výstavy 18.10. 2011 se uskutečnila v prostorách Evropského školícího centra v Litomyšli konference na téma „Kresba jako fenomén v procesu výtvarného vzdělávání“. Své referáty prezentující problematiku výuky kresby, s akcentem na specifika a různá zaměření příslušných vzdělávacích institucí přednesli pedagogové vysokých škol, které se výstavy Figurama 11 v Litomyšli účastnili. Cílovou skupinou byli studenti prvního a druhého ročníku všech akreditovaných bakalářských programů. Studenti měli možnost rozšířit své teoretické znalosti o kresbě, jejích vyjadřovacích schopnostech a možnostech její výuky.

Další doprovodná akce k výstavě Figurama 11 v Litomyšli, byl „Workshop kresby“ který se uskutečnil v prostorách Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování.

Lektorem byl prof. akad. mal. Boris Jirků. Cílovou skupinou byli studenti prvního a druhého ročníku všech akreditovaných bakalářských studijních programů Fakulty restaurování. Studenti pracovali pod vedením renomovaného pedagoga který  se zabývá výukou figurální kresby na několika vysokých školách v Čechách i zahraničí. Výuka byla zaměřena na  kresebné zvládnutí lidské figury s přihlédnutím na vizuální deformace způsobené perspektivou prostoru.

Figurama 2012
V březnu 2012 se studenti Fakulty restaurování účastnili dalšího ročníku výstavy Figurama. Současně probíhala, jako doprovodná instalace, výstava prací pedagogů participujících vysokých škol - Artelerie.

Zahájení 12. ročníku se uskutečnilo  6. března 2012 v prostorách Nové budovy Architektury ČVUT UK v Praze. U příležitosti slavnostního zahájení výstavy probíhaly doprovodné aktivity: workshop kresby a tematické přednášky.

K tomuto ročníku výstavy - Figurama 2012 byl pořadatelem (Figurama, o.s.) vydán opět katalog, ve kterém jsou  veškeré vystavené práce studentů FR publikovány.

Výstava "Karibari"
Pod záštitou této klíčové aktivity se v březnu 2012 konala v kavárně Mandala v Litomyšli výstava studentských prací s názvem „Karibari aneb čínské menu v Mandale“.

Vystavena byla netradiční umělecká díla, která vznikla v rámci specializovaného kurzu pořádaného pro studenty Fakulty restaurování. Tato výstava byla úžasnou příležitostí poukázat na tradice a krásu čínského umění očima Evropana.

Karibari je tradiční asijský způsob skeletizace papírové podložky uměleckého díla, v tomto případě papírového svitku. Tradiční svitek, tak jak jej všichni známe, v sobě skýtá spoustu drobných tajemství. Účastníci kurzu se je pokusili odkrýt za pomoci zkušené lektorky Lin Zhang Freund a kurzu: „Karibari a jiné tradiční systémy podlepování papíru“ pořádaného Fakultou restaurování. Práce, které na tomto litomyšlském kurzu vznikly, jsou ojedinělým příkladem tradičního čínského umění, které vzniklo přímo zde v centru Evropy. 





Aktualizoval: Webmaster (25. května 2012, 08:31)