POSTDOK – Posílení excelentních týmů výzkumu a vývoje na Univerzitě Pardubice

 
Operační program: CZ.1.07 OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Prioritní osa: 7.2 Terciární vzdělávání, výzkum a vývoj
Oblast podpory: 7.2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/2.3.00/30.0021
Realizátor projektu: Univerzita Pardubice
Doba realizace projektu:  1.4.2012 – 31.3.2015
 
 
Popis projektu
Cílem projektu je zkvalitnění personálního zabezpečení výzkumných (VaV) týmů Univerzity Pardubice, profesní rozvoj VaV pracovníků a zlepšení odborné přípravy studentů za aktivní účasti absolventů doktorských studijních programů (postdoků), kteří přinesou nové poznatky a zkušenosti, a podpora vzniku silných mezinárodních vazeb se špičkovými odborníky ve významných institucích. Cílů bude dosaženo posilněním existujících VaV týmů o mladé pracovníky, mobilitou mezi výzkumnými institucemi a soukromým a veřejným sektorem, stážemi a projektů, účastí na konferencích, organizací odborných seminářů, výchovou a vzděláváním. Výstupy projektu - posilnění špičkových VaV týmů s významným napojením na mezinárodní sítě a projekty, jejich konkurenceschopnost, nové znalosti, kvalifikovaní VaV pracovníci, zorganizované semináře, uskutečněné stáže, zrealizované přednášky, proškolené osoby, publikační výstupy. Plánované aktivity jsou realizovány postdoky, mentory.
 
 
Hlavní cíle projektu
Hlavním cílem projektu Posílení excelentních týmů výzkumu a vývoje na Univerzitě Pardubice je rozvoj vědeckovýzkumných (VaV) týmů pro všechny oblasti činnosti jednotlivých fakult UPa, které budou napojeny na VaV projekty, za aktivní účasti absolventů tuzemských a zahraničních doktorských programů (postdoků), kteří přinesou nové poznatky a zkušenosti. Cílem projektu je vytvořit startovací pozice mladých VaV pracovníků a podmínky pro kvalitní pokročilé vzdělávání studentů doktorských a magisterských studijních programů. Dlouhodobější působení postdoků významným způsobem napomůže dalšímu odbornému vzdělávání všech členů jednotlivých týmů, povede ke zkvalitnění personálního zajištění VaV aktivit a podpoří i mobility mezi výzkumnými institucemi a soukromým a veřejným sektorem. Projekt je koncipován tak, aby všechny integrované klíčové aktivity (KA) měly vzdělávací a rozvojový charakter vedoucí k cílenému odbornému rozvoji lidských zdrojů. Výstupy svázané s KA budou směřovat také ke zvýšení kvality VaV výsledků a v jejich důsledku i ke zkvalitnění instituce jako celku. Dalším cílem projektu je podpora mobilit mezi výzkumnými institucemi a soukromým a veřejným sektorem. Výstupem bude obohacení VaV týmů o zkušeností z činnosti zahraničních výzkumných institucí, společné VaV výstupy ve formě publikací a podaných projektů, účast na mezinárodních konferencích. Všechny tyto aktivity pozitivním a cíleným způsobem zároveň zajistí vzdělávání cílových skupin a jejich integraci do všech důležitých aktivit projektu. Detailně je projekt popsán ve výzkumném plánu VaV týmů a postdoků, povinných i nepovinných přílohách a plánovaných KA.
 
 
V rámci projektu bude realizováno čtrnáct klíčových aktivit
 
KA01: Rozvoj VaV týmu moderních analytických metod
KA02: Rozvoj VaV týmu anorganických materiálů pro udržitelný rozvoj
KA03: Rozvoj VaV týmu imunochemie a bioanalýzy
KA04: Rozvoj VaV týmu pro studium struktury a reaktivity tuhých látek
KA05: Rozvoj VaV týmu pro pokročilé nekrystalické materiály
KA06: Rozvoj VaV týmu moderních environmentálních metod
KA07: Rozvoj VaV týmu pro pokročilé organické syntézy funkčních molekulárních systémů
KA08: Rozvoj VaV týmu zpracování signálů
KA09: Rozvoj VaV týmu regionálních a informačních věd
KA10: Rozvoj VaV týmu dopravních systémů
KA11: Rozvoj VaV týmu česká škola - women´s a gender history
KA12: Rozvoj VaV týmu politická a morální filosofie
KA13: Rozvoj VaV týmu Islám v Evropě
KA14: Vědeckovýzkumné stáže postdoků
 
Inovativnost projektu spočívá v následujících oblastech:
- vysoká odbornost, multidisciplinarita, high-tech obory, tématiky napříč celým projektem;
- dlouhodobé zapojení postdoků, především zahraničních, kteří pomohou implementovat a zakotvit zásady správného rozvoje interdisciplinárního VaV týmu, přispějí ke kvalitativnímu rozvoji VaV týmu;
- týmová práce, podpora komunikace a spolupráce, předávání informací, diskutování problematik, důraz na aplikovatelnost, snaha o komplexní pohled na řešenou problematiku
- příležitost a prostor pro cílové skupiny prezentovat své nápady, myšlenky a získat rychle užitečnou zpětnou vazbu či další inspiraci.




Aktualizoval: webmaster (3. května 2012, 13:33)