Certifikovaný kurz je určen všeobecným sestrám, porodním asistentkám a zdravotnickým záchranářům, kteří získali kvalifikaci podle zákona č. 96/2004 Sb. v platném znění.

Certifikovaný kurz odpovídá tematickému celku Specializovaná ošetřovatelská péče o střednědobé a dlouhodobé cévní vstupy ve vzdělávacím programu specializačního vzdělávání v oboru Všeobecná sestra – Ošetřovatelská péče v interních oborech, Všeobecná sestra – Ošetřovatelská péče v geriatrii, Všeobecná sestra – Ošetřovatelská péče v domácí a hospicové péči podle Věstníku Ministerstva zdravotnictví České republiky (MZ ČR), 5/2020.

Cíl kurzu

Cílem kurzu je prohloubit kompetence (znalosti a dovednosti) získané kvalifikačním vzděláním a připravit všeobecnou sestru, porodní asistentku nebo zdravotnického záchranáře k získání zvláštní odborné způsobilosti, tj. zavádění Hubertovy jehly do implantabilního venózního portu (PORT) a poskytování související ošetřovatelské péče o klienty s PORT, se střednědobými žilními vstupy – periferně implantovaným centrálním katétrem (PICC a MIDLINE).

Organizace kurzu

Celkový rozsah certifikovaného kurzu je 40 hodin, tj. 20 hodin prezenční teoretické výuky, 12 hodin praktických cvičení a 8 hodin odborné praxe. Teoretická výuka a praktická cvičení probíhají na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice (FZS UPCE), odborná praxe na oddělení klinické a radiační onkologie v Pardubické nemocnici NPK a.s.

Podmínky přijetí

Podmínkou pro přijetí do certifikovaného kurzu je odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry, porodní asistentky či zdravotnického záchranáře doložená úředně ověřenou kopií dokladu o dosaženém vzdělání (maturitním vysvědčení nebo diplomem).

Profil absolventa

Absolvent/ka po úspěšném ukončení kurzu získá zvláštní odbornou způsobilost k:

• péči o pacienty se zavedeným portem včetně zajištění jeho průchodnosti,
  • zavedení Hüberovy jehly do portu,
  • odstranění Hüberovy jehly z portu,
  • odběru krve z portu,
  • aplikaci léčiv do portu,
  • edukaci a poradenské činnosti v péči o zavedený port,
  • péči o pacienty se zavedeným PICC včetně zajištění jeho průchodnosti,
  • odběru krve z PICC,
  • aplikaci léčiv do PICC,
  • edukaci a poradenské činnosti v péči o zavedený PICC,
  • péči o pacienty se zavedeným MIDLINE včetně zajištění jeho průchodnosti,
  • odběru krve z MIDLINE,
  • aplikaci léčiv do MIDLINE,
  • edukaci a poradenské činnosti v péči o zavedený MIDLINE

Zahájení kurzu: 2. 1. 2024

Ukončení kurzu: 5. 3. 2024

Všech 16 posluchačů obdrželo certifikát. Průběh kurzu byl všemi účastníky hodnocen velmi kladně.

Předpokládaný termín dalšího kurzu: leden 2025