Praxe pro studenty Kulturních dějin (PRAX)

Předmět je určen pro 2.ročník studentů Kulturních dějin. Na rozdíl od minulých let se PRAXE dělí na tři části : PRAX1 v zimním semestru, PRAX2 a PRAX3 v letním semestru. Všechny tři mají status povinného předmětu a jen absolvování všech tří částí znamená definitivní uznání předmětu PRAXE. Výuka v podobě jednoho či dvou seminářů je rozložena do zimního a letního semestru, 10 denní praxe je pak určena na letní měsíce červen - srpen. Předmět je záměrně vystavěn tak, aby v něm student získal mnohostranné vzdělání i praktickou zkušenost, potřebnou pro budoucí uplatnění v institucích nejen charakteru muzejního.

Novinky v letním semestru 2011

Již minulý akademický rok prošel celkovou inovací výukový předmět Praxe pro studenty Kulturních dějin (PRAX), určená pro 2. ročník Kulturních dějin. Na rozdíl od minulých let se PRAX dělí na tři části: PRAX1 v zimním semestru, PRAX2 a PRAX3 v letním semestru. Všechny tři mají status povinného předmětu a jen absolvování všech tří částí znamená definitivní uznání předmětu PRAX. Řada studentů absolvovala v zimním semestru předmět PRAX1 zaměřený na seznámení s programy používanými v muzejnictví. Pro letní semestr se  otevírá předmět PRAX2, který posluchače seznámí se základy počítačové grafiky a tvorby webových prezentací pro muzejníky. V dalším, souběžně otevíraném předmětu PRAX3, budou ústy kurátorů představeny některé sbírky Východočeského muzea v Pardubicích. Předmět PRAX3 má vysokou dotaci hodin – tvoří jej přednášky a následná desetidenní praxe v letních měsících (červen-srpen 2011). Pro zápis do PRAX2 a PRAX3 není absolvování PRAX1 podmínkou.

PRAX3 – Katalogizace sbírek Východočeského muzea v Pardubicích – obsah předmětu na LS 2010/2011

Výukový předmět PRAX3 je určen pro letní semestr a jeho výuka bude probíhat během celého semestru a také během zkouškového období. Předmět má nadstandardní počet výukových hodin.
Věnujte, prosím, této skutečnosti patřičnou pozornost!
Během semestru představí jednotliví kurátoři VČM své sbírky v přednáškách rozložených do dvou až čtyř výukových hodin. Tyto přednášky budou probíhat v období březen-květen 2011 (klasicky kopírují výuku letního semestru). Kurátoři studentům blíže představí téma, odbornou literaturu a způsob práce se svými sbírkami. Celkem bude představeno 8 sbírkových celků.
V období červen-srpen 2011 (tedy od začátku zkouškového období a v létě) bude v rámci téhož předmětu PRAX3 probíhat letní praxe ve VČM. Studenti budou rozděleni do několikačlenných skupin, jednotlivé skupiny pak budou pracovat s některým z kurátorů a zpracovávat (digitalizovat, fotit, katalogizovat) vybranou část dané sbírky. Každý student stráví ve VČM deset pracovních dní (80 hodin), téma i termín si bude možné včas zvolit. Ve VČM budou pracovat vždy 2 až 3 skupiny zároveň, každá u jiného kurátora.