Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

VII. Celostátní studentská vědecká konference bakalářských
a magisterských nelékařských zdravotnických oborů

Dne 26. dubna 2012 se v Aule Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice uskutečnila VII. Celostátní studentská vědecká konference bakalářských
a magisterských nelékařských zdravotnických oborů, pořádaná Fakultou zdravotnických studií (FZS). Konference byla organizována v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, projektu Zdravotnické studijní programy v inovaci (ZSPI), který fakulta řeší od roku 2011. Zúčastnilo se jí 162 studentů FZS a dalších vysokých škol.  S prezentací vystoupilo 14 studentů z pěti univerzit z České republiky. Fakultu zdravotnických studií naší univerzity reprezentovaly tři studentky z bakalářských studijních programů: Markéta Stránská, Jana Novotná a Eva Sedláčková, které se umístily na předních místech fakultního kola 9. Studentské vědecké konference, konané na FZS v březnu tohoto roku. Dalšími účastníky soutěže byli studenti z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, ze Západočeské univerzity v Plzni, z Technické univerzity v Liberci a z Univerzity Karlovy v Praze. Studenti měli možnost prezentovat výsledky výzkumu, který byl součástí jejich závěrečných prací, a to nejen před svými kolegy, ale i před odbornou veřejností.

Prezentace studentů hodnotila odborná komise. Předsedou komise byl prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc., z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Dalšími členy odborné komise byli Mgr. Eva Havlíková, členka Koordinační a řídící skupiny nemocnic Pardubického kraje; Petra Mandysová, MSN, proděkanka pro vědeckovýzkumnou činnost a zahraniční styky z FZS Univerzity Pardubice; Mgr. Zuzana Šafránková ze Západočeské univerzity v Plzni a MUDr. Jan Vodička, Ph.D., z Pardubické krajské nemocnice, a.s. Odborná komise hodnotila jednotlivé prezentace podle předem daných kriterií.

Na 1. místě se umístila Jana Novotná s prezentací Edukace pacienta před a po totální endoprotéze kyčelního kloubu, 2. místo obsadila Markéta Stránská s prezentací Ošetření porodního poranění z pohledu porodní asistentky, obě z FZS Univerzity Pardubice. Na 3. místě se umístila Jitka Švarcová z FZS Západočeské univerzity v Plzni s prezentací Kvalita života klienta a rodiny po cévní mozkové příhodě v domácím prostředí.

Publikum ocenilo jako nejlepší práci Ošetření porodního poranění z pohledu porodní asistentky, kterou prezentovala výše jmenovaná Markéta Stránská z FZS Univerzity Pardubice.

Prezentace všech zúčastněných studentů měly vysokou odbornou úroveň. Pro studenty bylo jistě přínosem vyzkoušet si prezentaci výsledků své práce před odborným publikem a před studenty jiných vysokých škol se stejným zaměřením. I když se jednalo již o sedmý ročník konference, v tomto roce bylo do konference zakomponováno několik inovací, jak bylo vytýčeno ve zmíněném projektu ZSPI. Inovační prvky spočívaly v odborném sdělení odborníka z praxe, panelové diskuzi k tématu výzkumu v rámci závěrečných prací a v prezentaci na téma využití inovací z projektu ZSPI studenty FZS. Jako odborník z praxe vystoupila Mgr. Eva Havlíková s přednáškou Metody hodnocení zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních České republiky. Panelovou diskuzi připravili a vedli Bc. Vít Blanař, Bc. Eva Gregorová, Bc. Helena Moravcová a Bc. Anna Vojtová, studenti magisterských studijních oborů FZS Univerzity Pardubice. Do této diskuze se zapojili aktivní i pasivní účastníci konference. Prezentaci na téma výhod projektu ZSPI připravila Mgr. Eva Hlaváčková, Ph.D. Na závěr bylo shrnuto, jak je možno využít inovací z projektu ZSPI při tvorbě prezentací.

Akce byla finančně podpořena Pardubickým krajem a Magistrátem města Pardubic a byla zařazena jako součást celoživotního vzdělávání pracovníků nelékařských zdravotnických povolání.

Petra Mandysová, MSN, proděkanka pro vědeckovýzkumnou činnost a zahraniční styky FZS

Ing. Eva Kynclová, odborný referent pro vědu a výzkum