Článek pro Zpravodaj
projekt: Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum – UNIT, reg. č. CZ.1.05/4.1.00/04.0134

Další elektronické informační zdroje (EIZ) zakoupené z projektu UNIT

V rámci projektu Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum – UNIT (reg. č. CZ.1.05/4.1.00/04.0134), financovaného z OP VaVpI,  pokračovaly nákupy elektronických informačních zdrojů.

Po nákupu licencí u vydavatelství Wiley-Blackwell v dubnu loňského roku, kdy byla zakoupena základní referenční díla z oblasti chemie a chemické technologie, tj. Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology a Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, celá řada referenčních titulů v jiných oborech, např. The Wiley Encyclopedia of Operations Research and Management Science, Encyclopedia of Statistical Sciences, Wiley Encyclopedia of Chemical Biology, Wiley Encyclopedia of Clinical Trials, Wiley International Encyclopedia of Marketing, 380 titulů elektronických monografií a digitalizované archivy řady titulů vědeckých periodik od prvních ročníků, bylo letos portfolio EIZ přístupné na Univerzitě Pardubice rozšířeno o informační zdroje vydavatelství Springer a Elsevier.

Z vydavatelství Springer se jedná o v kolekci Chemistry & Material Science. V seznamu je celkem 106 titulů. Z nejvýznamnějších je možno jmenovat Analytical and Bioanalytical Chemistry dříve známý pod titulem Fresenius' Journal of Analytical Chemistry, jehož první ročník vyšel v roce 1861, nebo Journal of Thermal Analysis and Calorimetry (vychází od roku 1969) či Journal of Materials Science vycházející také již téměř 50 let.Všechny časopisy z této kolekce jsou již přístupné prostřednictvím platformy Springer Link na adrese http://www.springerlink.com/journals/, a to jak z IP adres v rámci UPa, tak pomocí vzdáleného přístupu přes terminálový server a VPN.

V nejbližší době budou také zpřístupněny informační zdroje vydavatelství Elsevier, a to na platformě Science Direct na adrese http://www.sciencedirect.com/. Jedná se také o digitalizované archivy vědeckých periodik od prvních ročníků, a to kolekce Chemical Engineering, Inorganic Chemistry, Materials Science, Organic Chemistrya Physical and Analytical Chemistry, celkem více než 200 titulů. Z nejvýznamnějších časopisů je možno jmenovat Analytica Chimica Acta vycházející od roku 1947, Tetrahedron (od roku 1957) nebo Journal of Catalysis (od roku 1962).

Z vydavatelství Elsevier jsou zakoupena i referenční díla, například Comprehensive Composite Materials, Encyclopedia of Energy, Encyclopedia of Modern Optics, International Encyclopedia of Public Health, Treatise on Water Science, Meyler's Side Effects of Drugs a mnohé další.

Mgr. Iva Prochásková
                                                                                                          vedoucí UK