Palivové články a jejich využití v praxi

Přednáška této vědecké kavárny pojedná o palivových článcích, které byly vynalezeny již zhruba před 180 lety. O prvenství v objevu těchto článků se přou Švýcaři s Angličany. O tom, co a kde palivové články dovedou, se vedou rozsáhlé diskuse. V přednášce se pokusíme tyto věci uvést na pravou míru. Například v Dánsku existuje vodíková vesnice, Vestenskov, která je chloubou Dánska.

• Proč jsou palivové články tak drahé, kam směřuje jejich výzkum a jaké je jejich následující využití?
  • Jaký je rozdíl mezi vodíkovými a ostatními palivovými články?

Lze použít pro pohon palivových článků zemní plyn nebo ropu?

Ing. Jiří Kružík je absolventem tehdejší Vysoké školy chemicko-technologické, nynější Univerzity Pardubice, z roku 1970, v oboru analytická chemie. V současné době pracuje jako jednatel ve firmě Ovimex s.r.o., která se zabývá prodejem palivových článků.

Kavárna Universitas se otevře v úterý 14. října 2014 od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Sv. Anežky České, Pardubice). Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

Vstup je volný.

K volnému odběru bude sborník shrnující první dva roky vědecké kavárny v Pardubicích.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

Kavárna Universitas je cyklus neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Večery jsou zasvěcené společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat na to, co je zajímá. Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Soubory ke stažení Size
Abstrakt - pdf 413 kB