Exkurze do podniků
Studenti 1. a 2. ročníku navazujícího studia ve specializaci Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků uskutečnili společně se svými učiteli dvoudenní exkurzi do praxe. Ve dnech 21. a 22. 9. 2011 navštívili čtyři podniky z oblasti chemie a potravinářství. Exkurze se uskutečnila v rámci projektu IVEMCH, který je zaměřený na inovaci výuky studijního oboru Ekonomika a management chemických a potravinářských podniků a probíhá na KEMCH od října 2010.
Start exkurze byl ve středu 21. 9. ráno, kdy jsme vyjeli směrem na Žďár nad Sázavou – Brno – Břeclav a v poledne jsme dorazili do podniku Fosfa, a.s. Poštorná. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a první skupina se vydala na prohlídku závodu. Nejprve jsme si prohlédli velín, kde jsme se seznámili s technologickým procesem výroby, poté jsme navštívili laboratoře a prohlédli si areál závodu. Nesmazatelný dojem v nás zanechala čistota prostředí uvnitř i mimo výrobní haly, pro chemický podnik tak netypická. Druhá skupina se mezi tím shromáždila v zasedací místnosti závodu, kde proběhla prezentace obchodního ředitele a diskuze s ním a manažerem technického marketingu. Oba ochotně odpovídali na dotazy studentů a zjišťovali jejich motivace a zkušenosti s pracovním procesem i plány do budoucna. Obě části této akce byly natolik zajímavé, že se nám podařilo plánované tři hodiny překročit o celou polovinu. Plni dojmů, hladoví a žízniví jsme před pátou hodinou odpolední vyjeli směr Zaječí za cílem prvního dne exkurze – Vinařstvím Nosreti, s.r.o. Zde jsme měli zajištěnou večeři a ubytování. Po večeři jsme se ještě šli projít po vinicích za vinařstvím. Pracovník, který nás prováděl, předvedl vysoké znalosti ze svého oboru a také nám dovolil ochutnat hrozny. První den exkurze se vydařil k naší plné spokojenosti. Svezli jsme se luxusním autobusem se sympatickým a ochotným řidičem, viděli jsme spoustu zajímavých věcí a i počasí se nad námi smilovalo a po mnoha deštivých dnech nám na cestu poslalo sluníčko.
Trošku pomalejší byl start do druhého dne exkurze, neboť ten začínal snídaní v 6.00 hod. Po ní jsme nasedli do autobusu a vyjeli směr Olomouc. Organizátorce exkurze se podařil husarský kousek – zajistit exkurzi do podniku Nestlé, a.s. závod Zora Olomouc. I tady se všechno skvělo čistotou, na kterou se v podniku velmi dbá. Z toho důvodu jsme si před exkurzí museli sundat všechny šperky, obléct bílé pláště, obout speciální boty, na vlasy si dát síťku a jeden nešťastník skrýt do síťky i svůj vous. Závodem jsme opět procházeli rozděleni do dvou skupin, obě průvodkyně byly velmi erudované a zajímavým způsobem nás seznámily s výrobou sladkostí. Dokonce jsme mohli občas i ochutnat… V závodě jsme měli zajištěný oběd a také jsme navštívili podnikovou prodejnu, kde si bylo možné koupit sladkosti, které nevyhovovaly podnikovým normám (odchylka od gramáže nebo tvaru), a proto se zde prodávaly za mnohem nižší cenu, než jsme zvyklí z obchodů. Exkurze do tohoto podniku byla opět velmi zajímavá a poučná, všichni jsme se podivili, když nám řekli, že už mají vyrobeno vánoční zboží a právě začínají vyrábět na velikonoce.
Plni sladkých dojmů a obtěžkáni zavazadly s cukrovinkami jsme v poledne opustili Olomouc a vydali jsme se na cestu k poslednímu plánovanému podniku – Saint-Gobain Adfors CZ, s.r.o. (dříve Vertex) Litomyšl. Zde se nás ujal náš průvodce, který nás nejdříve seznámil s historií podniku, pak nás provedl po závodě a nakonec ještě přivedl personální ředitelku, která si pohovořila se studenty o možnosti zaměstnání a kariéry v tomto podniku. Studenti měli možnost vidět, že „chleba“ ve výrobě v tomto podniku opravdu není zadarmo – prošli jsme provozem, kde bylo velmi horko, v jiném zase byla zima a průvan a u skacích strojů nebylo slyšet vlastního slova, jaký tam byl hluk. Byla to opravdu názorná ukázka toho, že je třeba pilně studovat, aby mohl člověk pracovat alespoň v trochu kulturnějších podmínkách.
Poučeni, spokojeni a příjemně unaveni jsme se navrátili v podvečer do Pardubic. Výborně se nám vydařil i druhý den našeho cestování. Jedna věc je sbírat informace o praxi při výuce, z novin nebo z televize, ale něco úplně jiného je vidět, jak to v praxi opravdu vypadá. Někteří studenti se s výrobním procesem touto formou seznámili poprvé, někteří již absolvovali brigády ve výrobních podnicích. Pro všechny však byly dva dny strávené společně se svými spolužáky a učiteli novým zážitkem, který utužil kolektiv. Takové akce se nekonají příliš často a jsou pro jejich účastníky dobrou investicí.
Ing. Marie Bednaříková, CSc., Koordinátorka aktivity KA5
Katedra ekonomiky a managementu chemických a potravinářských podniků FCHT