Fakulta ekonomicko-správní usiluje o zavedení procesů řízení kvality
Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice usiluje jako jedna z mála vzdělávacích institucí v České republice o zavedení tzv. managementu jakosti. Děje se tak v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Výsledky pilotního projektu bude v budoucnosti možné využít také na celouniverzitní úrovni.
Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice (FES UPa) zavádí v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) systém managementu jakosti neboli systém řízení kvality. Hlavním cílem projektu je zvýšení manažerských kompetencí, znalostí a dovedností vedoucích a odborných pracovníků a celkové posílení konkurenceschopnosti fakulty. Projekt je realizován v rámci Univerzity Pardubice jako pilotní a jeho výsledky bude možné v dlouhodobém horizontu přenést také na ostatní součásti univerzity.
Zaměření projektu Implementace moderních řídících postupů s akcentem na řízení kvality a rozvoj procesního řízení v rámci programu OP VK není ve sféře školství časté, což potvrzuje i manažer projektu Ing. Petr Urbanec: „V současné době certifikaci ISO 9000 využívají zejména komerční instituce. Jen výjimečně se rozhodne zavést tyto manažerské postupy a nástroje zaměřené na zlepšování a rozvoj řízení i některá z vysokoškolských institucí. “
V době trvání projektu vytvoří a popíše Fakulta ekonomicko-správní systém řízení kvality a procesů, které budou v souladu s mezinárodně uznávanou normou ISO 9000. Od úspěšné realizace projektu očekávají řešitelé zpřehlednění analyzovaných procesů a konaných činností. Management jakosti zvýší efektivitu služeb, zároveň zlepší informovanost jednotlivých pracovníků, kteří tak budou mít jasně vymezeno, co spadá do jejich kompetence a za co nesou v konkrétní pozici zodpovědnost. Současně budou odstraněny rizika duplicity, kdy jednu a tutéž záležitost nezávisle na sobě řeší více pracovníků, což snižuje celkovou efektivitu a výkonnost pracoviště.
„Chceme zvýšit samostatnost a také posílit určitou sebejistotu našich zaměstnanců v tom, že si budou jisti, že jejich práce vede ke konkrétním a společným cílům a že tuto práci dělají správně. Budeme rádi, když každý zaměstnanec fakulty dostane potřebné informace v přehledné a jasné podobě a nebude se muset prodírat pro něj nepřehlednou džunglí vyhlášek a směrnic,“ upřesňuje Urbanec.
Informace a příslušná dokumentace související se systémem řízení kvality a procesů budou po ukončení projektu dostupné na vytvořeném informačním portálu, který bude sloužit ke vzdělávání zaměstnanců fakulty. Cílovou skupinu projektu tak tvoří nejen vedoucí zaměstnanci FES, ale také další vybraní akademičtí a administrativní pracovníci, kteří zabezpečují vykonávání jednotlivých procesů fakulty.
V rámci projektu spolupracuje Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice s Ekonomickou fakultou Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Tato fakulta má totiž dlouhodobé zkušenosti se zaváděním systému řízení kvality a jakosti procesů, proto se podílí na všech klíčových aktivitách projektu, zejména pak v roli metodika modelování procesů a řízení kvality. Partner se rovněž podílí na tvorbě komunikační strategie, úvodních a rozšiřujících vzdělávacích modulech připravovaných v rámci projektu.