Informace o ukončení projektu INCHIZIP
K 30. září 2013 skončil úspěšný tříletý projekt chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice, který umožnil, ve spolupráci s partnery z praxe, zkvalitnit vzdělávání bakalářských a navazujících magisterských studentů fakulty tak, aby znalosti a dovednosti absolventů více odpovídaly současným firemním požadavkům. Tím absolventi získali konkurenční výhodu na trhu práce. Během projektu bylo inovováno přes 50 předmětů, bylo vydáno 6 skript, projekt zasáhl více než 5 tisíc studentů.
Aktivity projektu „Inovace výuky chemického a procesního inženýrství a ochrany životního prostředí na FChT Univerzity Pardubice“, zkráceně INCHIZIP, se týkaly studentů bakalářského programu Ekologie a ochrana životního prostředí a Chemické a procesní inženýrství a navazujícího magisterského studijního programu Chemické a procesní inženýrství, celkově dvanácti studijních oborů. Aktivity zahrnuly i akademické pracovníky – vysokoškolské učitele a i středoškolské studenty, ve kterých se snažily vzbudit zájem o vysokoškolské studium chemie.
Hlavním cílem aktivit projektu bylo inovovat výuku zohledněním současného technického a technologického pokroku a i poskytnout aktuální znalosti o platných zákonných ustanoveních v environmentální oblasti. Pro přiblížení poznatků studentů navazujícího studia praxi byly organizovány stáže u obou zapojených partnerů projektu. V průběhu projektu bylo pro jednotlivá dílčí témata dotčených předmětů inovováno velké množství studijních materiálů. Souhrnně bylo vydáno šest titulů skript. Akademičtí pracovníci se zúčastnili řady vzdělávacích přednášek, školení a seminářů.
Hlavní klíčové aktivity se zaměřily do čtyř oblastí:
KA01: Inovace teoretické a praktické složky výuky vybraných předmětů z oblasti životního prostředí – spočívající v aktualizaci a inovaci obsahové náplně přednášek předmětů bakalářského a navazujícího magisterského akreditovaného studijního programu z oblasti životního prostředí. Bylo vydáno i pět nových skript. Na speciální témata byli zváni externí lektoři. K získání zkušeností z práce v akreditované analytické laboratoři studenti absolvovali stáže u partnera projektu Empla AG, s.r.o.
KA02: Inovace teoretické a praktické složky výuky vybraných chemickoinženýrských předmětů – zabývala se aktualizací a inovací obsahové náplně přednášek předmětů bakalářského a navazujícího magisterského akreditovaného studijního programu z oblasti chemického inženýrství. Bylo vydáno i jedno nové skriptum. K získání zkušeností z práce v projekční firmě absolvovali studenti stáže u partnera projektu Tebodin CR, s.r.o.
KA03: Zvyšování odborné a pedagogické kvalifikace akademických pracovníků – zde se jednalo o učitele Ústavu environmentálního a chemického inženýrství, zajišťující výuku předmětů vybraných k inovaci. Akademičtí pracovníci si doplňovali a zvyšovali svoje odborné a pedagogické vzdělání, nově nabyté znalosti bezprostředně uplatnili ve výuce. Některé kurzy, kterých se zúčastnili, byly realizovány naší univerzitou v rámci jiných projektů podporovaných ESF.
KA04: Propagace projektových studijních oborů pro středoškolské studenty – v této klíčové aktivitě jsme se soustředili na aktivní propagaci inovovaných studijních oborů a atraktivní formu informování o nich, zvláště v řadách zájemců o studium tj. mezi studenty středních škol a absolventy bakalářských oborů.
Vzhledem k úspěšnosti realizovaných aktivit i jejich potřebnosti pro další rozvoj vzdělávání v oblasti environmentálního a chemického inženýrství budeme v úspěšných aktivitách projektu pokračovat i nadále, zejména v oblasti prohlubování vazby a spolupráce s partnery z praxe. To se ukázalo pro vzdělávací činnost jako velice prospěšné.
Projekt INCHIZIP „Inovace výuky chemického a procesního inženýrství a ochrany životního prostředí na FChT Univerzity Pardubice“, který umožnil chemicko-technologické fakultě inovovat vyučované environmentální a chemickoinženýrské předměty a rozvinout další spolupráci s praxí pomocí finanční částky 11,7 mil. Kč, patří mezi jeden z více než čtyřicítky projektů Univerzity Pardubice řešených v posledních letech v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a financovaných ze Strukturálních fondů EU a rozpočtu České republiky.
Bližší informace a kontakt:
Ing. Miloslav Slezák, CSc. prof. Ing. Petr Mikulášek, CSc.
koordinátor projektu odborný garant projektu a vedoucí
Ústavu environmentálního a chemického inženýrství FChT
e-mail miloslav.slezak@upce.cz e-mail petr.mikulášek@upce.cz