Předmět bude opět probíhat na půdě UHV FF jako běžný dvouhodinový seminář zaměřený na zkoumání regionálních dějin a kulturního dědictví. Předmět bude vypisován každý semestr, obsah se bude přiměřeně obměňovat. V letním semestru 2009/2010 si předmět si klade za cíl seznámit studenty s problematikou zkoumání regionálních dějin a kulturního dědictví na příkladu oblasti tzv. Mariánské zahrady (sdružení obcí na JZ od Jičína nacházející se v oblasti bývalého panství Schliků), pozornost bude věnována i využití kulturního dědictví pro rozvoj regionu a grantové politice v oblasti kulturního dědictví a památkové péče. Obsahem seminářů bude práce s různými typy pramenů využitelných při zkoumání regionálních dějin a architektonických památek. Pozornost bude vedle širších souvislostí vývoje této oblasti (patrimoniální správa, vývoj vybraných lokalit aj.) věnována zejména vývoji církevní správy a farních obvodů, především v 18. a 19. století. Kromě toho se zaměříme i na problematiku vzniku církevních památek a drobných architektonických staveb z hlediska historického vývoje a současné památkové péče.