- Úvod
-
Cíle projektu
-
Klíčové aktivity
Hlavní řešitel:
doc. Ing. David Veselý, Ph.D.
Projektová manažerka:
doc. Ing. Jana Machotová, Ph.D.
Finanční manažerka:
Ing. Petra Kleprlíková
Cíl výzvy: Výzva se zaměřuje na rozvoj aplikačního potenciálu výzkumných organizací, a to zejména prostřednictvím navázání či prohloubení spolupráce se subjekty z aplikační sféry. Cílem takto vytvořené spolupráce je posílení schopnosti zapojených subjektů vytvářet a následně efektivně využívat výsledky výzkumu a vývoje v praxi.
Anotace projektu: Projekt INMA se zabývá vývojem nových polymerních a kompozitních systémů, které vynikají svou šetrností k životnímu prostředí a současně i vysokou přidanou hodnotou. Jeho realizace přispěje k řešení ekologických otázek, které jsou s polymery a polymerními materiály v současnosti spjaty. Může pomoci k uspokojení vysoké poptávky po nových polymerních materiálech s novými užitnými vlastnostmi. Realizací bude významně posílena mezisektorová spolupráce mezi FChT UPCE a firmami z aplikační sféry.
Cíle projektu
Cílem projektu je vytvořit trvalé centrum znalostí v oblasti sofistikovaných polymerních materiálů v Hradubické aglomeraci, které bude disponovat širokým know-how, na jehož základě budou generovány následující technologické výstupy s vysokým aplikačním potenciálem, který spočívá v:
- přípravě řady funkcionalizovaných polymerů jako chytrých materiálů s aplikací v oblasti baterií, přepínačů, senzorů a/nebo katalyzátorů.
- vývoji katalytických systémů pro efektivní řízení polymerace s otvíráním kruhu.
- vývoji katalytického systému pro depolymerace odpadních polymerů.
- využití alternativních zdrojů monomerů jako jsou kyselina mléčná, rostlinné oleje, laktidy/laktámy/laktony atd.
- vývoji pokročilých polymerních materiálů pro 3D tisk, lékařství, nátěrové hmoty, drogistické přípravky, maziva, paliva atd.
Spolupráce všech partnerů povede k vyšší efektivitě přenosu vyvíjených technologií a materiálů do aplikační sféry. Všechna témata navrhovaného projektu jsou plně v souladu se Strategií RIS3 pro Pardubický kraj i s doménami specializace RIS3 na úrovni ČR.
Klíčové aktivity
KA1 – Řízení projektu
Projektový tým bude složen z administrativního a odborného týmu. Projekt bude řízen odborným vedoucím projektu a projektovým manažerem, který povede administrativní tým projektu a realizaci všech klíčových aktivit projektu. Na realizaci jednotlivých výzkumných záměrů budou dohlížet vedoucí VZ.
KA2 – Vytvoření, realizace, či prohloubení spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou
Realizace mezisektorové spolupráce bude probíhat mezi FChT UPCE a průmyslovými partnery, kdy se bude jednat jednak o prohloubení stávající spolupráce a také navázání nové spolupráce s dalšími komerčními subjekty. Spolupráce bude realizována především zapojením průmyslových partnerů do výzkumných a komercionalizačních aktivit, jejich zapojením do výuky a společnými navazujícími projektovými žádostmi.
KA3 – Realizace orientovaného výzkumu ve spolupráci se subjekty aplikační sféry
V projektu budou realizovány 4 výzkumné záměry (výzkumný záměr 1 - 4), které budou řešeny ve spolupráci s partnery z aplikační sféry.
KA4 – Příprava společně zpracovaných projektových žádostí se subjekty z aplikační sféry do národních i mezinárodních grantových schémat souvisejících s aktivitami a zaměřením projektu
V době realizace projektu bude společně s partnery z aplikační sféry zpracováno sedm národních projektových žádostí a jedna projektová žádost mezinárodní.
KA5 – Modernizace infrastruktury a pořízení nezbytného vybavení
V rámci projektu bude pořízena infrastruktura a přístrojové vybavení nezbytné pro realizaci projektu pro tři zúčastněná pracoviště žadatele: Katedra obecné a anorganické chemie, Ústav chemie a technologie makromolekulárních látek, Centrum materiálů a nanotechnologií.
KA6 – Zapojení zástupců aplikační sféry do výuky, včetně vedení studentských prací
V rámci projektu jsou plánovány odborné přednášky, exkurze, workshopy a vedení závěrečných prací.