V pátek 2. 7. pořádá FF a FR ve spolupráci se sdružením obcí Mariánská zahrada akci s celodenním programem zaměřenou na poznávání historie a památek tohoto jičínského regionu.

Rádi bychom pozvaly všechny zájemce o historii, památky a region Mariánské zahrady na pátek 2. 7. do Bukvice a okolí. V rámci této akce je na dopoledne naplánována procházka po památkách. V 9 hodin se sejdeme v obci Bukvice u kaple a půjdeme do Křeliny, na Loretu, do Veliše a poté zpět do Bukvice. Je zajištěn přístup do kaple Loreta a barokního chrámu sv. Václava  ve Veliši. Po návratu do Bukvice se od 14:00 hodin koná přednáškové kolokvium, na němž budou studenti UPa prezentovat výsledky svých výzkumů zaměřených na tento region. V uplynulém roce se zaměřili na oblast někdejší velišské farnosti, jejíž centrum tvoří monumentální chrám sv. Václava zbudovaný v polovině 18. století a kromě toho k němu patří řada dalších kostelů. V regionu se nachází rovněž množství drobných památek (sochy, boží muka, křížky).

Kromě krátkých přednášek restaurátorů a historiků bude představena také nová publikace, která vznikla jako výsledek spolupráce Fakulty filozofické a a Fakulty restaurování "Kronika a drobné památky velišské farnosti" a byla vydána v letošním roce (2010).