V rámci projektu Aktivizace účastníků prostřednictvím sociálních sítí a gamifikace v oblastech undertourismu se ve dnech 20. a 21. června 2022 v norském Bergenu konal workshop na téma Artificial Intelligence and Data Mining Scheme. Na tomto mezinárodním workshopu sdíleli své poznatky vědci jak z partnerských univerzit z Bergenu a Pardubic, tak i z Číny, Kanady a Tchajwanu.

Akce pod vedením norského profesora Jerry Chun-Wei Lin probíhala prezenčně i virtuálně (tzv. hybridně) pomocí aplikace Zoom, kde první den vystoupil se svým příspěvkem Leveraging out of Distribution performance: „When Can Uncertain Sequential Unlabelled Data Improve the Representation Learning Rate?“ norský vědec Usman Ahmed. Po něm se slova ujal Mojtaba Yousefi, taktéž z bergenské univerzity, který přednesl svůj článek nazvaný „Developing an AI-model based forecasting model by using causality and signal preprocessing techniques for daily inflow forecasting“. Dalším z hostů workshopu Youcef Djenouri z nezávislé výzkumné organizace SINTEF z Osla uvedl text „Outlier Detection in Urban Traffic Data“. Poté se slova ujal Zbyněk Kopecký z pardubické univerzity, který ve své prezentaci „Modelling of Historical Monuments“ vysvětlil problematiku 3D modelů. Posledním příspěvkem dne byla práce Gautama Srivastava z kanadské Brandon University nazvaná „Blockchain Technology for the Internet of Medical Things“.

Druhý den program odstartoval norský akademik Qasim Ali přednáškou na téma „Immersive VR for Vision Training Using Serious Games“. Po něm se slova ujal vědec Karol Bayer z pardubické Fakulty restaurování a pohovořil o mizejících památkách kolem nás („Disappearing monuments around us“). Do workshopu přispěl svým článkem nazvaným „Advances and challenges for the automatic discovery of interesting patterns in data“ Philippe Fournier-Viger z čínské univerzity v Shenzhenu. Na závěr workshopu se slova ujal Chun-Hao Chen z National Taipei University of Technology z Taiwanu na téma „Financial Data Analysis Techniques: Optimization Algorithms for Stock Prices Series Segmentation and Pattern-Association Discovery“.

Mgr. Pavla Štorková