Duhové křídlo 2013

Zvláštní cenu za celoživotní práci pro osoby se zdravotním postižením získal Michal Hašto z Pardubic z rukou Václava Krásy, předsedy Národní rady pro osoby se zdravotním postižením.

Odpoledne v Kosatci zpestřil kulturní program, ve kterém se představili  přeloučská zpěvačka Leona Šenková, členové pardubické skupiny Vypsaná fiXa Márdi a Pítrs, ale také Martin Langr, Luděk Folkmann z občanského sdružení Nezlomení, pěvecký sbor Tyflocentra Pardubice a děti ze Svítání. Pořad moderovala herečka Táňa Fischerová.

Výsledky kategorie profesionál

Vítězem se stala Dana Stoklasová, ředitelka Tyflocentra Pardubice, kde pomáhá lidem s těžkým postižením zraku. Tyflocentrum letos slaví 10 let své existence, Dana Stoklasová stála u jeho založení. Mezi nominovanými profesionály byla i Česká abilympijská asociace, která zajišťuje aktivity a služby pro lidi s postižením a tyto aktivity se jí podařilo soustředit do Integračního centra sociálních aktivit Kosatec. Další finalistkou byla Iva Liedermanová za dlouholetou koncepční práci na bezbariérovosti města Pardubice. I díky ní jsou Pardubice městem přístupným nejen lidem se zdravotním postižením, ale i seniorům a rodinám s dětmi v kočárku. Zdena Šándorová také zasvětila lidem s postižením kus života. Pomáhala rodinám dětí s postižením ve Sdružení pro ranou péči Pardubice, nyní působí na Univerzitě Pardubice, kde mimo jiné stála u zrodu poradny pro studenty se zdravotním postižením. Dagmar Šolcová působí jako úřednice na pardubickém Úřadu práce. Její kanceláří projdou snad všichni lidé se zdravotním postižením, kteří žádají o kompenzační pomůcky, průkazy osob se zdravotním postižením nebo příspěvek na péči. Svým klientům citlivě a empaticky radí a pomáhá zdaleka nad rámec svých pracovních povinností.

Výsledky kategorie dobrovolník

Vítězem se stala Alena Nováková, dlouholetá předsedkyně Klubu onkologicky nemocných v Pardubicích. Pomáhá onkologickým pacientům vyrovnat se s psychickými a fyzickými následky léčby, pořádá pro ně ozdravné pobyty a různé další akce. V kategorii dobrovolník uspěl Ondřej Flégr, který vede taneční kroužek pro děti s postižením ze školy Svítání. Do finále se dostala i Jaroslava Koukalová, dlouholetá funkcionářka organizací lidí se zdravotním postižením. Ve finále byl i Milan Pešek, který zastává neplacenou funkci předsedy Pardubické krajské rady osob se zdravotním postižením. Posledním finalistou se stal Petr Vostřel, který je zaměstnancem a zároveň nadšeným dobrovolníkem v Hamzově léčebně v Luži.