Předmět s podtitulem „Život jednotlivce v 19. století“ bude zaměřen na konkrétní problematiku regionálně-historického bádání, i v tomto případě realizovanou v regionu Mariánské zahrady. Jeho cílem je seznámit studenty s tištěnými i archivními prameny využitelnými při zkoumání dějin vybrané lokality v 18. a 19. století a života jednotlivce v dané době a přiblížit jim metody bádání. Seminář bude zaměřen na osobnost F. A. Vacka (1779–1854), římsko-katolického kněze a katechety v Kopidlně, spisovatele a prvního historiografa schlikovského panství, který byl známou a veřejně činnou osobou. Jeho život umožňuje zaměřit se na různá témata daná sférami jeho zájmu a činností. Obsahem semináře bude přiblížení dobové problematiky časopisecké a literární produkce, pozornost bude věnována i problematice života faráře jako katechety, duchovního správce a jako veřejně činné osoby. Většina seminářů se bude odehrávat standardně – společnou prací v učebně UPa, některé však budou realizovány samostatnou prací studentů v knihovnách a archivech (především Stud. a věd. knihovna Hradec Králové a SOkA Hradec Králové) či v digitálních knihovnách přístupných na internetu.