Partnerské instituce projektu PPP PRO

 

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Turnově

webové stránky: www.sups.info

Tradiční oborová vzdělávací instituce s více než stoletou tradicí. Vyšší typ studia byl na škole otevřen v roce 2001 (obor Restaurování a konzervování obecných kovů), od roku 2004, ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou, se zde vyučuje také čtyřletý bakalářský program Konzervování-restaurování uměleckořemeslných děl z kovů. Partner v projektu zastupuje početnou oblast vyššího vzdělávání v oboru. Jeho motivací pro zapojení do projektu je jednak skutečnost, že přímý kontakt a prolínání obou vzdělávacích úrovní (vyšší odborné a vysokoškolské) je v tomto projektu žádoucí, jednak jeho přínos pro praxi a další vzdělávání studentů a absolventů VOŠ. Partner participuje na všech klíčových aktivitách realizovaných projektem.

 

Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta, Brno

webové stránky: www.muni.cz

Na projektu participuje především Ústav chemie. Jako součást Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se zaměřuje také na využití chemie a jiných přírodovědných oborů pro oblast péče o předměty kulturního dědictví. Organizuje studium oboru Chemie konzervování - restaurování (v bakalářském i navazujícím magisterském studiu), které má za úkol vyškolit odborníky v oblasti dosud opomíjených technik restaurování, jako je restaurování textilních artefaktů nebo artefaktů vyrobených z kůže. Partner se podílí na odborné koordinaci všech projektových aktivit. Pedagogové ústavu chemie, resp. i dalších ústavů, které se ve své činnosti dotýkají oblasti péče o kulturní dědictví, a studenti studijního oboru Chemie konzervování – restaurování se na řešení projektu podílí především poskytnutím pohledu na oblast péče o kulturní památky ze směru technických a přírodních věd.

 

Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta právnická

webové stránky: www.zcu.cz

Do projektových aktivit bude zapojena především Katedra veřejné správy, kvalifikovaný partner s vysokým odborným renomé pro oblast legislativy a správy v oblasti památkové péče a regionálního rozvoje, který ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze odborně rozvíjí problematiku uchování, správy, rozvoje, animace a ekonomizace kulturního dědictví. Odborní a akademičtí pracovníci této partnerské instituce v dlouholeté perspektivě úspěšně vyvíjejí výzkumnou a expertizní činnost v oblasti legislativy a správy památkové péče a rozvoje kultury. Specifickou aktivitou, která nemá v českém prostředí adekvátní paralelu, je systematické zaměření a zájem o problematiku správy v oblasti animace památkové péče a její sociologické aspekty. Partner se průřezově účastní všech klíčových aktivit a podílí se také na řízení projektu.

 

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební

webové stránky: www.vutbr.cz

Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně se zabývá jak oblastí výchovy nových stavebních odborníků, tak ve značné míře se věnuje také vědě a výzkumu. V rámci oboru Konstrukce pozemních staveb probíhá také výuka předmětu Rekonstrukce a renovace památek a působí zde vynikající odborníci na danou oblast. Vedoucí pedagogové Ústavu chemie, jakožto přední čeští specialisté na rekonstrukci staveb a technologii stavebních materiálů, participují na odborných aktivitách projektu a účastní se odborných setkávání. Jejich přínosem v projektu je zprostředkovávání cenných zkušeností a znalostí v souvislosti s přípravou budoucích restaurátorských projektů a sdílení rizik, které oblast rekonstrukce staveb přináší. Studenti Ústavu chemie budou součástí cílové skupiny projektu.

 

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.

webové stránky: www.itam.cas.cz 

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i. bude mít významný podíl na metodickém vedení projektu, zejména v oblastech souvisejících s vědeckým přístupem k problematice a v jeho technických a přírodovědných částech. Spolupráce mezi Fakultou restaurování v Litomyšli a ÚTAM probíhala už v minulosti, v současné době obě instituce spolupracují například na mezinárodním projektu 7. RP „STONECORE“, který je zaměřen na vývoj a ověření optimální aplikace nanomateriálů pro konsolidaci kamene a omítek. Partner plánuje využívat informací z platformy při výuce mezinárodního programu „Structural Analysis of Historic Constructions“ v rámci program Erasmus Mundus. Zpětnou vazbou bude také identifikace problémů a nedostatků znalostí pro návrh nových výzkumných projektů.

 

GEMA ART GROUP a.s.

webové stránky: www.gemaart.cz

Firma GemaArt, a.s. se pohybuje na uměleckohistorickém poli již déle než 15 let. Zabývá se realizací kompletních restaurátorských zakázek s největšími stavebními společnostmi a vystupuje v roli generálního dodavatele při obnově mnohých historických objektů. Její odborní pracovníci – restaurátoři se podílejí na záchraně významných uměleckých a architektonických památek nejen na území ČR, na řešení vědeckých úkolů v oblasti záchrany kulturního dědictví i na záchraně objektů zapsaných na seznamu UNESCO. Hlavní motivací zapojení tohoto partnera je naděje, že projekt může přinést do české péče o kulturní dědictví potřebné propojení vzdělávacího a soukromého sektoru a přispěje k transformaci systému památkové péče v moderní výkonný systém, který snese srovnání s evropskými zvyklostmi.

 

Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová s.r.o., Písek

webové stránky: www.vosup.cz

VOŠ uměleckoprůmyslová v Písku navazuje na tradici Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy v Písku, založené v roce 1993, přebírá hlavní hodnoty, které stály u zrodu původní školy, a navazuje na ně nejen snahou o vychovávání odborně vzdělaných pracovníků ve specifických restaurátorských oborech, ale také úsilím o navrácení tradice uměleckého řemesla do každodenního života naší společnosti. Hlavním odvětvím specializace je výuka oborů Konzervování a restaurování nábytku a nepolychromované dřevořezby a Restaurování kovů. Partner zastupuje početnou oblast vyššího vzdělávání v oboru restaurování. Jeho spolupráce na projektu se stává motivací k rozšíření a navázání nových podnětných kontaktů a zejména podnětů pro studenty VOŠ-UP jako účastníků cílové skupiny. 

 

Národní památkový ústav

webové stránky: www.npu.cz

Národní památkový ústav je institucí s dlouholetou tradicí a vysokou prestiží v oboru památkové péče a jeho účast na projektu je klíčová. Odborní a vědečtí pracovníci NPÚ usilují o odborný přístup k poznání památkového fondu, navrhují metodické postupy ochrany a péče o jednotlivé druhy památek i prezentaci a propagaci kulturního dědictví, včetně specializované výchovy pracovníků v daném oboru. Fakulta restaurování Univerzity Pardubice spolupracovala s tímto partnerem již v minulých letech a na předchozí aktivity navazuje také stávající spolupráce v rámci projektu. Partnerský podíl NPÚ bude spočívat v koordinaci činnosti studentů v rámci stáží na jednotlivých územních pracovištích NPÚ a zapojení odborných pracovníků partnera do všech hlavních odborných aktivit projektu.

 

 





Aktualizoval: Webmaster (20. března 2015, 09:33)