Základní informace o projektu
PPP PRO | PLATFORMA PRO PAMÁTKOVOU PÉČI, RESTAUROVÁNÍ A OBNOVU
Projekt si klade následující cíle:
1. Zapojit účastníky péče o kulturní dědictví ze všech sfér do diskuze o aktuálních otázkách oboru. Zkvalitnění jejich vzájemné spolupráce přispěje k lepšímu přenosu znalostí a bude vytvořen prostor pro předávání a sdílení názorů, který v budoucnu vyústí ve společné interdisciplinární projekty.
2. Připravit odborníky z řad mladých akademických pracovníků a studentů vyšších a vysokých škol na spolupráci v interdisciplinárních projektových týmech. Takto bude vytvořena pro příští období personální základna profesionálů, připravených pro efektivní práci v oblasti rozvoje vzdělanostního a kulturního potenciálu ČR.
3.Vytvořit chybějící komunikační a informační platformu ve formě internetového portálu pro podporu odborné komunity památkové péče, umožnit tak efektivní oslovení a navázání komunikace a jednodušší vznik projektů a týmů mezi sektory.
4. Vybudovat kontaktní místo sítě pro památkovou péči, které bude reprezentovat partnerské instituce vůči veřejnosti a umožní navázání kontaktů v aplikační sféře, díky kterým bude snazší nalézt vhodné partnery pro budoucí projekty.
Naplnění cílů projektu umožní následující klíčové aktivity:
1. Tvorba základů pro interaktivní spolupráci mezi sektory. Od samotného počátku se budou pravidelně 6x ročně setkávat zástupci partnerských institucí a přizvaní odborníci z oblasti péče o památky, kteří, po úvodním poznávacím setkání, provedou srovnávací analýzu stavu intersektorové spolupráce v české a evropské péči o kulturní památky a nastíní úkoly a možné cesty vedoucí k odstranění zábran další spolupráce. Další setkání budou věnována definování základních pojmů, které jsou zdrojem nejednoznačných výkladů a nedorozumění, stanovení požadavků na kompetence účastníků péče o kulturní památky, navržení postupů spolupráce mezi jednotlivými sférami apod. Účastníci diskusních setkání si navíc předají osobní zkušenosti s již proběhlými projekty. Aby byly výstupy z tvůrčích setkání zástupců partnerských institucí předány cílové skupině, a ta aby poskytla jejich tvůrcům aktivní zpětnou vazbu, proběhne na partnerských VŠ pět tematických diskuzních panelů pro cílové skupiny. S výstupy z tvůrčích setkání se seznámí prostřednictvím dokumentů uložených na internetovém portálu (viz bod 3) a komplexní informace o této aktivitě budou shrnuty také do publikace zabývající se myšlenkou networkingu v péči o kulturní dědictví.
2. Poznávání příkladů dobré praxe během stáží v aplikačním sektoru. Jako navázání na teoretický základ (viz předchozí bod) a pro získání praktických zkušeností s týmovou prácí se ve 2. a 3. roce realizace projektu zúčastní několik desítek studentů krátkodobých, maximálně čtrnáctidenních stáží v aplikačním sektoru, zajištěných partnery projektu. Studenti zde budou „stínovat“ týmové pracovníky pracující na příkladně metodických projektech a akcích v oblasti kultury a ekologicko-environmentální péče o kulturní dědictví. Tutoři studentů z řad zaměstnanců partnerské instituce budou činnost studentů během stáže koordinovat a zároveň bude mít každý student svého konzultanta z řad akademických pracovníků. Závěrečné zprávy studentů s popisem příkladů dobré praxe a spolupráce mezi obory i sektory budou prezentovány vždy po ukončení běhu na šesti výstupních minikonferencích konaných na partnerských institucích. Účastníci stáží – studenti a mladí akademičtí pracovníci – tak proniknou do praktických projektových aktivit a díky tomu u nich vzniknou základy „projektového přemýšlení“ a principů týmové spolupráce, které si s sebou ponesou do profesního života.
3. Vznik interaktivního komunikačního portálu pro spolupráci mezi sektory. Internetový portál bude představovat virtuální podobu Platformy pro památkovou péči, restaurování a obnovu. Bude fungovat ve dvou rovinách – veřejně přístupné a interní, přístupné pouze registrovaným účastníkům. Veřejná část portálu bude zajišťovat běžnou publicitu projektu, budou zde informace o projektu samotném a jeho aktuálním stavu řešení, události v oboru a projektový e-časopis. V tomto čtvrtletníku budou publikovány nejzajímavější výstupy z projektu, případně také příspěvky odborné veřejnosti, které se budou týkat networkingu a interdisciplinarity v péči o kulturní dědictví. Příjemce projektu i partneři se na veřejně přístupné části portálu budou prezentovat také svými elektronickými materiály zaměřenými na nabídku služeb a aktivit vůči všem zainteresovaným sférám. Inovativní a ojedinělá bude interní část portálu, zaměřená na cílové skupiny. Registrovaní uživatelé si zde vytvoří vlastní profily a ve vzniklé databázi kontaktů budou moci vyhledávat příležitosti spolupráce s kolegy z partnerských institucí. Budou zde přístupné také databáze dokumentů (analýz, závěrečných zpráv a starších projektů spolupráce), které se stanou zdrojem inspirace pro budoucí spolupráci na dalších projektech. Díky řadě interaktivních minitestů si budou moci uživatelé otestovat také svou připravenost na týmovou spolupráci.
4. Vznik kontaktního místa pro aplikační sektor – Centra pro spolupráci v památkové péči. Kontaktní místo – „Centrum pro spolupráci v památkové péči“ bude poskytovat veřejnosti a členům aplikačního sektoru poradenství v oblasti spolupráce se vzdělávací a výzkumnou sférou a konzultovat možnosti zapojení do vznikající sítě pro památkovou péči. Akademická sféra se zde bude prezentovat svými materiály a portfoliem nabídky aktivit vůči aplikační sféře. Náplní činnosti kontaktního centra bude také organizace velkých výstupních setkání – dvou konferencí a šesti analýz v místě již proběhlých vybraných projektů modelové spolupráce na ochraně kulturního dědictví – a dále PR činnost a zajišťování publicity projektu, redakční činnost pro e-časopis a základní ediční činnost projektu. Činnost centra podpoří jednak spolupráci za účelem budoucího efektivnějšího výzkumu a vývoje v oblasti nových materiálů pro památkovou péči a uměleckohistorických analýz, ale i samotnou spolupráci jednotlivých sektorů péče o kulturní dědictví na projektech ochrany kulturního dědictví.
Aktualizoval: Petra Hečková (15. července 2011, 10:25)