V rámci projektu byly ve středu dne 2. října 2013 zahájeny přednášky zahraničního odborníka pana Michaela Horna na téma prezentační a komunikační dovednosti. Celkem proběhne 6 přednášek, jejichž témata jsou následující:

• Presentation as a part of communication.
  • Elements and organization of presentation: content, organization, verbal/non-verbal communication, visual aspects, overall impression, aim, target audience, coordination of form and content, time management.
  • Enhancing presentation impact, concept and originality.
  • Elements of communication in international setting; intercultural communication.
  • Purpose and forms of communication, purpose of presentation; audience profile; data collection and analysis, research.
  • Visual/Audiovisual support, Power Point presentations.

Tyto přednášky navštěvují, jak akademičtí pracovníci fakulty, tak THP zaměstnanci. Přednášky probíhají ve středu od 13:30 hod – 15:30 hod ve Velké zasedací místnosti na děkanátu fakulty.