Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Významný projekt Univerzity Pardubice s názvem „Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum – UNIT“, který přinesl pro významné posílení univerzitní informační infrastruktury pro výuku a výzkum 21. století přes 222 mil. korun, úspěšně ukončen.

Na moderní IT centrum za více než 200 miliónů korun se změnil nejstarší, historicky cenný a památkově chráněný objekt Univerzity Pardubice na náměstí Čs. legií č.p. 565 v centru města Pardubic, který byl znovuuveden do užívání pro vysokoškolskou výuku a výzkum na počátku roku 2013.

Financování celé rekonstrukce a vznik nového, moderního univerzitního centra umožnily finanční prostředky, které univerzita získala v roce 2011 na realizaci projektu UNIT – Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum (reg. č. CZ.1.05/4.1.00/04.0134) ze Strukturálních fondů Evropské unie, z Operačního programu Výzkum a vývoj pro Inovace (OP VaVpI) v Prioritní ose 4: Infrastruktura pro výuku na vysokých školách spojenou s výzkumem.

Po provedení náročné rekonstrukce budovy, dokončení jejího vybavení nejmodernějšími přístroji, informačními technologiemi a systémy ověřil první letní a zimní semestr roku 2013 její plnou funkčnost. Projekt mohl být tak úspěšně dokončen.

Nové univerzitní centrum nabízí zejména studentům magisterských a doktorských studijních programů možnost využívat vysoce specializované laboratoře, které jsou vybaveny požadovanými technologiemi, těmi nejmodernějšími přístroji, unikátními softwarovými produkty a elektronickými informačními zdroji podporujícími vědecko-výzkumnou práci mladých výzkumníků.

K úspěšnosti celého projektu přispěly i další sub-aktivity projektu, jehož součástí bylo rovněž poskytování služeb v oblasti poradenství a další kariérní příprava studentů a absolventů doktorských studijních programů.

„Projekt významně zkvalitnil univerzitní infrastrukturu pro vzdělávání úzce propojené s výzkumem. Přispívá ke zvýšení kvality a inovativnosti doktorských a magisterských studijních programů na šesti fakultách Univerzity Pardubice. Umožňuje posílit IT kompetence a interdisciplinaritu přípravy a rozvoj přenositelných dovedností mladých výzkumníků,“ upozorňuje na významnost projektu jeho hlavní řešitelka Ing. Olga Klášpšťová, ředitelka Informačního centra univerzity, a dodává: „Nové, doposud chybějící, zázemí tak umožňuje další rozvoj doktorských studijních programů Univerzity Pardubice jakožto nejvyšší formy vysokoškolského vzdělávání a přípravy mladých výzkumníků k vědecké práci. Mladí badatelé mají nyní k dispozici technologie a systémy, které mohou jejich vědeckou přípravu posunout na kvalitativně vyšší úroveň.“

Rekonstruované prostory tvoří tři patra se specializovanými laboratořemi, učebnami, studovnami pro samostudium elektronických informačních zdrojů knihovny, jazykové učebny, pracovny pedagogických a výzkumných pracovníků, místnosti pro doktorandy. Přístrojové vybavení laboratoří a výpočetní a audiovizuální technikou dle výukových a výzkumných požadavků jednotlivých fakult a pracovišť je na velice vysoké úrovni. Komplexní pojetí IT vybavení celého objektu umožňuje výuku předmětů napříč všemi fakultami univerzity a vytváří ideální podmínky pro mezifakultní a mezioborovou spolupráci.

V objektu se nachází např. specializované laboratoře:

  • Výzkumná laboratoř komunikačních technologií - FEI
  • Výzkumná laboratoř radarových systémů - FEI
  • Specializovaná laboratoř zpracování obrazu a zvuku - FEI
  • Laboratoř pokročilých číslicových systémů - FEI
  • Výzkumná laboratoř automatizace- FEI
  • Výzkumná laboratoř simulace - FEI
  • Laboratoř multimediálních technologií - FEI
  • Laboratoř nanotechnologií a modelování struktur materiálů - DFJP

Rekonstrukci celého objektu s více než 190 místnostmi včetně dvorního traktu, o celkové ploše přes 7 tisíc m2 prováděla na základě výběrového řízení společnost Metrostav, a. s., podle návrhu architektonické a grafické kanceláře Mixage, s.r.o., a projektu PPP, spol. s r.o.

V objektu bylo vybudováno 15 specializovaných laboratoří pro 140 studentů, 16 učeben s celkovou kapacitou 210 studentů. Zrekonstruované a rozšířené plochy tvoří 4 054 m2, z toho asi polovinu tvoří plochy spojené s výukou či výzkumem.

Finanční zajištění projektu z OP VaVpI (189 mil. Kč) a státního rozpočtu ČR - vlastních zdrojů univerzity (33 mil. Kč):

  • Celkové způsobilé výdaje projektu - 222 248 845,32 Kč
  • Stavba a související náklady cca 140 mil. Kč
  • Nábytek a vybavení výpočetní technikou cca 13 mil. Kč
  • Vybavení laboratoří za cca 11,5 mil. Kč (pro Fakultu elektrotechniky a informatiky a pro Dopravbní fakultu Jana Pernera)
  • Specializované SW pro podporu výuky a VaV – cca 7 mil. Kč
  • Elektronické informační zdroje z vydavatelství Wiley, Elsevier a Springer a discovery systém Primo celkem za cca 10 mil. Kč

Bližší informace k projektu UNIT:
Ing. Olga Klápšťová, ředitelka IC UPa
telefon 466 036 700

Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice

telefon 466 036 555

e-mail promotion@upce.cz