Rozšíření portfolia elektronických informačních zdrojů dostupných na Univerzitě Pardubice
Projekt Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum – UNIT (reg. č. CZ.1.05/4.1.00/04.0134) neznamená jen rekonstrukci a zhodnocení historicky cenného a památkově chráněného nejstaršího objektu Univerzity Pardubice a vybudování špičkového IT zázemí. Důležitou součástí projektu jsou i nákupy trvalých licencí na elektronické knihy a referenční díla a digitalizované archivy vědeckých periodik významných světových vydavatelů Wiley-Blackwell, Elsevier a Springer.
Jako první byl na jaře letošního roku realizován nákup licencí u vydavatelství Wiley-Blackwell. Byla zakoupena základní referenční díla z oblasti chemie a chemické technologie Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology a Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, jejichž předcházející vydání znaly celé generace chemiků v papírové podobě a získání informací z nich tak bylo spojeno s cestou do knihovny, hledáním v rejstřících a listováním v různých svazcích. Nyní jsou informace dostupné od počítače na několik kliknutí.
Ale zdaleka se nejedná jen o tato dvě díla. Byla zakoupena celá řada referenčních titulů v jiných oborech, např. The Wiley Encyclopedia of Operations Research and Management Science, Encyclopedia of Biostatistics, Encyclopedia of Statistical Sciences, Encyclopedia of Quantitative Risk Analysis and Assessment, Wiley Encyclopedia of Chemical Biology, Wiley Encyclopedia of Clinical Trials, Wiley International Encyclopedia of Marketing a mnoho dalších.
Druhou velkou skupinou informačních zdrojů jsou elektronické vědecké monografie doporučené z fakult v rámci přípravy projektu v roce 2009. V průzkumu informačních potřeb provedeném univerzitní knihovnou velká většina respondentů uvedla, že by elektronické knihy rádi používali, ale že na UPa nejsou v jejich oboru k dispozici. Tímto nákupem (celkem 380 titulů) se tedy spektrum oborů pokrytých elektronickými monografiemi významně rozšiřuje.
Dostupnost běžných ročníků periodik je v posledních deseti letech díky konsorciálním licencím velmi dobrá. Články ze starších ročníků však musely být stále dodávány na objednávku prostřednictvím služby „dokument delivery“. Proto byly vytipovány tituly, které byly požadovány nejčastěji, a zakoupeny jejich digitalizované archivy od prvních ročníků. Jedná se například o AIChE Journal, Angewandte Chemie, Chemische Berichte, Journal of Chemical Technology & Biotechnology, Microwave and Optical Technology Letters, Materials and Corrosion, Software: Practice and Experience, Strategic Management Journal, Public Administration & Development a mnohé další.
Všechny zakoupené zdroje jsou dostupné prostřednictvím Wiley Online Library, a to jak z IP adres v rámci UPa, tak pomocí vzdáleného přístupu přes terminálový server, a jsou označeny ikonou otevřeného zámku. Wiley online library nabízí zpřístupnění informačního obsahu v uživatelsky přívětivém rozhraní s intuitivním vyhledáváním a možností úprav podle osobního profilu.
V další etapě, která právě probíhá, budou realizovány nákupy licencí digitalizovaných archivů vydavatelství Springer a Elsevier. Z vydavatelství Springer se bude jednat o kolekci Chemistry & Material Science, z vydavatelství Elsevier o kolekce Chemical Engineering, Inorganic Chemistry, Materials Science, Organic Chemistrya Physical and Analytical Chemistry. Z vydavatelství Elsevier budou nakoupena i referenční díla, například Comprehensive Composite Materials, Encyclopedia of Energy, Encyclopedia of Modern Optics, International Encyclopedia of Public Health a řada dalších.
Všechny tyto informační zdroje budou od roku 2012 přístupné prostřednictvím Springer Link, respektive Science Direct.
Mgr. Iva Prochásková
vedoucí UK