Ve dnech 7. - 8. června 2011 proběhl v areálu Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve spolupráci s firmami Nikon, spol. s r. o a Laboratory Imaging, spol. s r. o. seminář „Pokročilé světelné mikroskopické metody a analýza obrazu“. Seminář byl určen nejen pro pracovníky projektu INCHEBIO, ale také pro všechny zájemce o mikroskopickou techniku a analýzu obrazu z řad odborné i široké veřejnosti.Seminář byl rozdělen na dvě části. V první, teoretické části přednášeli odborníci z firmy Nikon o „klasické“ konfokální mikroskopii a o nových mikroskopických systémech se super-rozlišovací schopností. Teoretický blok přednášek pak uzavírala přednáška Ing. Vladimíra Branda ze společnosti Laboratory Imaging, která byla věnovánaanalýze obrazu. Tato přednáška však nadchla přítomné osazenstvo natolik, že byla oproti plánu doplněna o další cca 1,5 hodiny trvající část věnovanou podrobným postupům při analýze obrazu s řadou živě řešených reálných příkladů. V druhé, praktické části semináře, která proběhla v odpoledních hodinách dne 7.6.2011 a především pak 8.6.2011, byly předvedeny konkrétní možnosti využití klasické i fluorescenční mikroskopie ve spojení s analýzou obrazu NIS Elements a různými druhy kamer. Účastníci semináře měli možnost  vyzkoušet si „navlastní kůži“ práci s některým zprezentovaných mikroskopů Nikon (Eclipse 80i, 55i, Ti-E, E200, LV150), jak na demostračních, tak především vlastních preparátech. Velkému zájmu účastníků se těšil také systém LUCIA ToolScan umožňující 3D vizualizaci nasnímaných objektů. Seminář se setkal s velmi pozitivním ohlasem a hojnou účastí nejen z řad studentů a zaměstnanců univerzity, ale také externích odborníků z vědeckých pracovišť a představitelů praxe. Všem těmto účastníkům byla nabídnuta možnost seznámit se s aktuálně vyučovanými obory, rozsahem výuky budoucích absolventů a realizovaným projektem INCHEBIO.

RNDr. Karel Královec, Ph.D.