Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Tříletý projekt Dopravní fakulty Jana Pernera pomohl ve spolupráci s partnery z praxe inovovat přes 200 předmětů a zasáhl více než 7,5 tisíce studentů.

K 30. září skončil úspěšný tříletý projekt Dopravní fakulty Jana Pernera, který umožnil zkvalitnit inženýrské vzdělávání studentů fakulty tak, aby znalosti a dovednosti absolventů více odpovídaly požadavkům podniků z oblasti dopravy a spojů, a tím absolventi získali konkurenční výhodu na trhu práce.

Aktivity projektu s pracovním názvem IVINTEP – „Inženýrské vzdělávání jako interakce teorie a praxe“ se týkaly jak akademických pracovníků, tak studentů prezenční i kombinované formy navazujícího magisterského studijního programu Dopravní inženýrství a spoje, a to konkrétně pěti studijních oborů.

Hlavním cílem aktivit projektu bylo více specializovat výuku zavedením projektové výuky a do výuky více zapojit partnery z praxe, v kombinované formě studia rozšířit nabídku studijních materiálů a v neposlední řadě prohloubit systém pravidelného hodnocení účinnosti a kvality výukového procesu.

Projektové aktivity byly realizovány akademickými pracovníky dopravní fakulty ve spolupráci s partnery projektu z řad firem z oblasti dopravy a spojů a externími spolupracovníky z řad tuzemských a zahraničních VŠ.

Hlavní klíčové aktivity se zaměřily do několika oblastí:

KA01: Inovace teoretické složky výuky – spočívající v aktualizaci obsahové náplně předmětů navazujícího magisterského studijního programu Dopravní inženýrství a spoje v intencích akreditovaných profilů absolventů jednotlivých oborů, a to jednak na základě krátkodobých stáží absolvovaných akademickými pracovníky v podnicích, institucích a na oborově příbuzných domácích univerzitách a jednak zařazením doplňujících přednášek externích pracovníků.

KA02: Inovace praktické složky výuky – spočívající v inovaci vybraných povinných předmětů jednotlivých oborů studijního programu vyučovaných v klasických učebnách, PC učebnách a v laboratořích.

KA03: Zavedení projektové výuky – spočívající v zapojení studentů do projektových týmů, které pod dohledem příslušného akademického pracovníka fakulty a zodpovědného pracovníka z partnerského podniku řešili po dobu magisterského studia konkrétní úkol z praxe. Takto vzniklé výsledky poté studenti zpracovávali ve svých diplomových pracích.

KA04: Inovace a profesionální prezentace studijních materiálů pro kombinovanou formu studia – spočívající v tvorbě a prezentaci studijních materiálů, které zajistí studentům kombinované formy studia ekvivalentní dostupnost vzdělání, jakou mají studenti prezenční formy studia. Součástí této aktivity byla realizace základních a pokročilých kurzů distančního vzdělávání pro vybrané akademické pracovníky.

KA05: Vytvoření systému pro pravidelné hodnocení účinnosti a kvality výukového procesu – spočívající v zajištění efektivní zpětné vazby od absolventů fakulty a partnerů z praxe. Podařilo se navázat vazby s absolventy fakulty, kteří byli pravidelně dotazováni na názor na účinnost a kvalitu výukového procesu v rámci inovovaného studijního programu. Zjištěné poznatky byly po zhodnocení garanty jednotlivých oborů postupně zapracovávány do výuky.

Realizaci celého komplexu aktivit velice napomohla spolupráce s partnery - podniky a institucemi z praxe, které nominovaly jednoho až dva odborníky pro každý studijní obor a pomohly vytvořit tak panel respondentů. Ti se na dlouhodobé bázi vyjadřovali k úrovni přípravy absolventů - inženýrů a na každoročních workshopech hodnotili zvnějšku dopad pedagogického působení fakulty na studenty, budoucí absolventy.

V průběhu tří let se tak podařilo inovovat 211 kurzů/předmětů, na čemž se podílelo na padesát akademiků. Aktivity a inovace zasáhly na 7,5 tisíce studentů, což byl téměř dvojnásobek původního plánu. Mimořádně úspěšné bylo zapojení partnerů z podnikové praxe, přičemž sedm z nich bylo oficiálními partnery projektu. Jsou mezi nimi společnosti: Centrum dopravního výzkumu, v.v.i., C.S.CARGO a.s., CZ LOKO, a.s., Dopravní podnik hl.m. Prahy, a.s., Chládek a Tintěra, Pardubice a.s., Siemens s.r.o., SOR Libchavy spol. s r.o.

Vzhledem k úspěšnosti realizovaných aktivit i jejich potřebnosti pro další rozvoj Dopravní fakulty Jana Pernera, hodlá fakulta v úspěšných aktivitách projektu pokračovat i nadále, zejména v oblasti prohlubování vazby a spolupráce s absolventy fakulty a podniky a partnery z praxe, které se ukázaly pro fakultu a její vzdělávací činnosti jako velice prospěšné.

Projekt IVINTEP - Inženýrské vzdělávání jako interakce teorie a praxe, který umožnil dopravní fakultě rozvinout další spolupráci s praxí ve vazbě na inovaci studijních programů finanční částkou 11,7 mil. Kč, patří mezi jeden z více než čtyřicítky projektů Univerzity Pardubice řešených v posledních letech v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a financovaných ze Strukturálních fondů EU a rozpočtu České republiky.

Bližší informace a kontakt:

doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D.
koordinátor projektu
e-mail libor.svadlenka@upce.cz

RNDr, Ludvík Prouza, CSc.
odborn
ý garant projektu a proděkan pro pedagogickou činnost DFJP
e-mail ludvi
k. prouza@upce.cz