V první polovině listopadu se koná vědecký festival Týden vědy a techniky, který tradičně pořádá Akademie věd ČR. Letošní čtrnáctý ročník připadá na termín od 1. do 15. listopadu 2014 a uskuteční se na mnoha místech České republiky. Svými akcemi přispěje také UNIVERZITA PARDUBICE a její studenti.

Na programu je hned několik populárně-naučných přednášek nejen pro žáky základních a středních škol, ale i pro širokou veřejnost. Zájemci se v jednotlivých přednáškách seznámí např. s nejrůznějšími plísněmi, s nimiž se setkáváme každý den. Dozví se, jak se bránit finančním predátorům a jak s nimi bojovat. Prostřednictvím Platóna odhalí filozofické předpoklady vědy na každodenních i vědeckých příkladech nebo prozkoumají pojetí lásky a dávné mýty s ní spojené.

Přehled akcí Univerzity Pardubice v rámci Týdne vědy a techniky:

♦ PLÍSNĚ, JAK JE ZNÁTE I NEZNÁTE

4. listopadu 2014 od 10 hodin na Střední škole potravinářství a služeb, Pardubice

Přednášející: Ing. Dana Hrubošová, Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice

Přednáška z cyklu popularizačních přednášek EXEMPLA TRAHUNT, určená pro žáky školy.

♦ JAK SE NEDOSTAT DO DLUHOVÉ PASTI

ANEB NEBUĎTE SNADNOU KOŘISTÍ PRO FINANČNÍ PREDÁTORY

6. listopadu 2014 od 10 hodin na ZŠ J. Ressla, Pardubice

Přednášející: Ing. Jiří Nožička, Ph.D., Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice

♦ PLATÓNOVO PODOBENSTVÍ O ÚSEČCE

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI VĚDECKÝM A FILOZOFICKÝM MYŠLENÍM A KDY VĚDEC FILOZOFUJE JAKO VĚHLASNÝ NIELS BOHR?

6. listopadu 2014 od 10 hodin v kampusu Univerzity Pardubice

Přednášející: Mgr. Filip Grygar, Ph.D., a Bc. Patrik Čermák, Fakulta filozofická Univerzity Pardubice

Veřejná přednáška z cyklu přednášek pro žáky SŠ: Kvantová fyzika, chemie a předpoklady vědy.

Registrace nutná na: patrik.cermak@email.cz

♦ STAROŘECKÝ ERÓS ANEB LÁSKA ZA ČASŮ SÓKRATA I DNES

11. listopadu 2014 od 19 hodin v Klubu 29 v Pardubicích

Přednášející: Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D., Fakulta filozofická Univerzity Pardubice Univerzita Pardubice

Večerní přednáška a posezení s vědcem z cyklu pravidelných přednášek KAVÁRNA UNIVERSITAS aneb Na slovíčko s vědcem.

Akce jsou pořádány v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II), CZ.1.07/2.3.00/45.0013, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Čtrnáctý ročník úspěšného vědeckého festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, tematicky nejpestřejšího a nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice, se letos koná pod mottem: „DOTKNI SE VĚDY“. Bohatý program je určený nejen středoškolským studentům a jejich pedagogům, ale také široké veřejnosti. Více informací o festivalu zde.

Vstup na všechny akce festivalu a akce v něm pořádané Univerzitou Pardubice je zdarma.