Univerzita Pardubice zve v úterý 16. června na VĚDECKO-TECHNICKÝ JARMARK uprostřed města. Všichni zájemci se mohou opět vydat po stopách vědy, techniky a nejrůznějších vědeckých pokusů a principů. Tentokrát vědci a výzkumníci z univerzity a jejich partneři obsadí se svými populárně-naučnými zážitkovými demonstracemi poprvé třídu Míru.

• termín:    úterý 16. června od 9 do 17 hodin
  • místo:     třída Míru v Pardubicích

Leták

Věda, kam se podíváš. Tak bude v úterý 16. června vypadat pardubická pěší zóna. Na třídu Míru se totiž na jeden den nastěhují týmy akademiků a vysokoškoláků všech sedmi fakult univerzity. Na žáky, studenty a další návštěvníky čeká speciální celodenní populárně-naučný program plný zajímavostí, poučení, ale i zábavy.

Pestrobarevné chemické pokusy a reakce, infračervené paprsky v akci, překonávání gravitace, výlet do hlubin Mandelbrotovy množiny, triky s magnety nebo na průmyslový automat v praxi. Uvidíte zásahy zdravotníků a techniky vyproštění raněných z vozu, zjistíte, jak poznat bourané auto, jak odlít plaketu nebo jak najít archeologické vykopávky.

Čeká vás chemická show Michaela Londesborougha, bublinová show, molekulární kuchyně, jízdy po Labi do plavebních komor nebo speciální exkurze a procházky městem. Navíc přijedou i hasiči, městská policie, mobilní planetárium a speciální vědecké exponáty. A bude toho mnohem víc. K akci se připojují i vybrané pardubické střední školy a další instituce.

Tak si přijďte užít vědecký den plný zajímavostí z moderní vědy přímo do centra města.

Vědecko-technický jarmark pořádá Univerzita Pardubice v rámci městských slavností Zrcadlo umění, pořádaných Kulturním centrem Pardubice a ZUŠ Pardubice – Polabiny ve dnech 16. – 19. června a v rámci univerzitního projektu Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vědecko-technický jarmark se koná v rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání 2015.

Kontakt:
Ing. arch. Iva Svobodová
hlavní organizátorka akce
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482
e-mail iva.svobodova@upce.cz