Hlavní řešitel:
Ing. Jaroslav Barták, Ph.D.
Fakulta chemicko-technologická, Katedra fyzikální chemie
telefon 466 037 421, 466 037 043, 466 037 346
e-mail jaroslav.bartak@upce.cz

Projekt je zaměřen na studium fyzikálních vlastností a termického chování v amorfních chalkogenidových vrstvách připravených z roztoku a termickým napařováním. Amorfní chalkogenidové tenké vrstvy jsou hojně využívány v praxi, obzvláště v infračervené optice a optoelektronice. Znalost jejich fyzikálních vlastností a termického chování je nezbytná pro jejich přípravu, zpracování a uplatnění v praktických aplikacích. Pro dlouhodobou stabilitu a využití těchto materiálů je také nezbytné znát a správně předpovídat krystalizační chování.

Klíčová slova:

chalkogenidy; termicky napařené vrstvy; vrstvy připravené z roztoku; fyzikální vlastnosti; termické vlastnosti; krystalizace

Cílem projektu je charakterizace a predikce vlastností a krystalizačního chování slibných levných materiálů pro infračervenou optiku.