Významné památky v Pardubicích a Litomyšli, které dnes reálně neexistují, znovu oživí unikátní web Nezmizelo.cz.

Návrat na původní místo

Historické budovy se vrátí na své původní místo alespoň v digitalizovaném světě. „Bude to možné díky veřejně dostupné aplikaci s moderní formou rozšířené reality. Ta poutavým a interaktivním způsobem připomene vybrané památky a spolu s nimi i část historie Pardubic a Litomyšle, o které možná ani někteří místní patrioti neměli tušení,“ uvedl vedoucí projektu a jeho hlavní řešitel Jiří Kysela z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice

Akademičtí pracovníci podle dostupných informací a podkladů připravili například 3D modely skutečných budov zmizelého hotelu Veselka a Bílé věže v Pardubicích nebo židovské synagogy v Litomyšli.

„Jde o jedinečný projekt,“ řekl Jiří Kysela. Podle jeho slov nebylo jednoduché propojit všechno tak, aby fungovalo, jak má. „Jde o dvouletou práci mnoha osob a profesí. S pomocí týmu archivářů, grafiků, vývojářů a dalších odborníků jsme usilovali o to, aby se 3D modely skutečných budov zobrazovaly všem zájemcům pomocí rozšířené reality přímo na jejich mobilních zařízeních,“ podotkl vedoucí projektu, jehož oficiální název zní Aktivizace účastníků prostřednictvím sociálních sítí a gamifikace v oblastech undertourismu.

„Gamifikace v této aplikaci spočívá v hodnocení památek přes sociální sítě, za které poté hodnotitelé získají odměnu v informačních centrech v Pardubicích a Litomyšli. Tím se spojí jak zájem o kulturní dědictví, tak i příjemně strávený čas odměněný malým dárkem,“ poznamenala projektová manažerka Pavla Štorková a doplnila, že díky této mobilní aplikaci a webu Nezmizelo.cz je možné rozšiřovat povědomí o známých a neznámých místech a památkách v Pardubicích a Litomyšli.

Dvoudenní workshop na Příhrádku

Součástí unikátního počinu byl i dvoudenní workshop na pardubickém Příhrádku. Kromě zajímavých přednášek nechybělo ani sdílení zkušeností mezi partnery projektu. Jsou jimi Western Norway University of Applied Sciences v norském Bergenu, Destinační společnost Východní Čechy a společnost OWLMEDIA.