V minulém čísle Zpravodaje vyšel další článek o průběhu rekonstrukce nejstarší, historicky cenné a památkově chráněné budovy Univerzity Pardubice na nám. Čs. legií v centru města. Stavební práce byly zahájeny v druhé polovině srpna 2011 venkovními demoličními pracemi a vnitřními bouracími pracemi včetně odvozu stavební sutě. V průběhu zimního období byly provedeny zemní práce, železobetonová deska pro přístavbu ve dvoře a betonáž anglických dvorků. Probíhaly opravy krovů, komínů i práce na opravách vnitřní štukové výzdoby. Na jaře byly dokončeny stropy ve všech podlažích, pokládka střešní krytiny a sanační opatření proti vlhkosti sklepního zdiva. Pokračovaly práce na opravách štukové výzdoby hlavního schodiště. Byly zahájeny práce na fasádě, montáže sádrokartonových konstrukcí požárních podhledů a začalo osazování replik oken. Byla dokončena železobetonová konstrukce přístavby.

Během května 2012 pokračovaly práce na opravách dvorních a uličních fasád. Probíhaly montáže požárních podhledů a práce na vnitřních omítkách. Byla dokončena montáž výtahu a  zahájena pokládka půdové dlažby, montáž zateplovacího systému přístavby.

V červnu 2012 byla dokončena střecha. Probíhaly práce na montážích sádrokartonových konstrukcí stěn, sanačních omítkách v přízemí a na zásypech podlah. Byly dodány vzduchotechnické jednotky.

V průběhu července 2012 byla dokončena venkovní kanalizace a opravy na fasádě v ulici Štefánikova. Po dokončení zateplovacího systému začala montáž kovového opláštění přístavby. Byla zahájena betonáž hrubých podlah, zpevnění venkovních ploch, montáže dveří a začaly práce na obkladech a dlažbách v hygienických jádrech. Také byla provedena montáž a aktivace táhel pro statické zajištění stávajících kleneb.

V srpnu 2012 se dokončuje většina stavebních prací - práce na opravách štukové výzdoby hlavního schodiště a průjezdu, uliční fasáda, dvorní fasáda za výtahem, vnitřní omítky včetně štuků, montáže sádrokartonových konstrukcí, kamenické práce, práce na pokládce povlakových podlah, dokončují se obklady a dlažby, montáž akustických opatření,  zámečnické konstrukce a dokončují se práce na venkovním mobiliáři.

Vlastní stavební část rekonstrukce budovy je stěžejní částí projektu Univerzitní IT pro vzdělávání a výzkum – UNIT (reg. č. CZ.1.05/4.1.00/04.0134) a je financována z fondů Evropské unie. Kolaudace stavby proběhne koncem měsíce září.  Plné užití budovy je podmíněno dodávkou interiérového vybavení, kde ještě není ukončena veřejná zakázka.  V případě úspěšného ukončení veřejné zakázky bude objekt uživatelům k dispozici od letního semestru nového akademického roku.

Více informací o projektu a fotografie z průběhu rekonstrukce naleznete na webových stránkách projektu

Ema Kohoutková
Koordinátor stavební části projektu