Valdštejnský palác v Praze - 1. analýza a seminář staršího projektu
restaurování a památkové obnovy
V pátek 2. září proběhlo první z šesti setkání v rámci klíčové aktivity 4, věnované analýzám a seminářům starších projektů památkové obnovy a restaurování. Pozornost byla tentokrát zaměřena na Valdštejnský palác v Praze. Tento rozsáhlý architektonický komplex rezidenčních budov s rozlehlou zahradou, jíž dominuje otevřená sala terrena, který si ve 20. letech 17. století nechal vybudovat Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, prošel v letech 1997 – 2003 rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2003 udělila Evropská unie projektu památkové obnovy Valdštejnského paláce cenu Europa Nostra.
Analýzy v podobě podrobné prohlídky objektu a jeho historických prostor, a navazujícího semináře, který proběhl v prostorách nedalekého Národního památkového ústavu, se zúčastnili jak zástupci Národního památkového ústavu, který vykonával nad celým projektem památkové obnovy dozor, tak i projektanti a restaurátoři: Josef Čoban ak.mal., Josef Buňka, akad. soch., Ing. arch. Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu, ú.o.p. Praha a Ing. Petr Justa jako zástupce firmy Gema Art Group. Přímo na místě zprostředkovali více než třem desítkám účastníků z řad studentů oborů restaurování, dějin umění i chemické technologie kvalifikovaný pohled na hlavní problémy, které bylo nutné řešit v rámci procesu obnovy. Během samotné prohlídky navštívili účastníci nejprve salu terrenu a k ní přiléhající místnosti (grotta), které jsou návštěvnickému provozu běžně ukryty. Při prohlídce areálu zahrady Valdštejnského paláce se seznámili se specifiky restaurování štukové výzdoby známé grottové stěny a řeč přišla i na otázky památkových, umělecko-historických a kulturně-historických hodnot v případě menších celků, jako je například sochařská výzdoba replikami bronzů Adriana de Vriese nebo otázky zabydlení voliéry ptačími druhy, kde byla nezbytná také konzultace se zoology. Zvláštní pozornost si zasloužilo restaurování štukové a malířské výzdoby, ať už v zahradní sale terreně nebo v interiérech paláce (Hlavní neboli Rytířský sál, Ovidiova chodba, Audienční síň, kaple, pracovna ad.). Během prohlídky interiérů se mohli účastníci akce obeznámit také s komplikovanou problematikou ochrany citlivých materiálů, jako jsou unikátní kožené tapety v Koženém salónku nebo s otázkami zabezpečení statiky celého objektu, které museli projektanti v průběhu rekonstrukce řešit. Prohlídka objektu půdy přinesla bezprostřední seznámení nejen s dochovanými částmi původního renesančního Trčkovského paláce a jeho vzácně dochované malířské výzdoby, ale například i s historickými technologiemi zateplení podstřešního prostoru, jehož ukázky jsou v prostoru půdy dochovány.
V rámci odpoledního semináře s navazující diskusí zazněly ještě dva příspěvky věnované významu stavby a jejímu stavebněhistorickému vývoji. O Valdštejnském paláci a ikonografii jeho výzdoby promluvil Dr. Martin Mádl z Ústavu dějin umění Akademie Věd ČR a o unikátních grottách zahrady Valdštejnského paláce a jejich kulturněhistorickému významu Mgr. Nina Michlovská, doktorandka Katedry dějin umění FF UP v Olomouci.
Fotografie z diskusního setkání zde: /ppp-pro/fotogalerie/foto-asp1.html
Aktualizoval: Petra Hečková (9. února 2012, 18:34)