Vila Tugendhat - 5- analýza projektu památkové obnovy
Pátá analýza a seminář projektu restaurování a památkové obnovy proběhla v pondělí 27. srpna 2012 v Brně ve vile Tugendhat.
Díky laskavé podpoře a vstřícné spolupráci vedení vily Tugendhat mohlo téměř čtyřicet zájemců recentně obnovenou stavbu navštívit, a to v doprovodu předních českých historiků architektury, památkářů, architektů a restaurátorů. Program celodenní akce byl rozdělen do dvou bloků. Dopoledne se konala netradiční komentovaná prohlídka vily, obohacená o výklady odborníků, kteří se na obnově vily prakticky i teoreticky podíleli.
Dopolední blok zahájil a první příspěvěk o historii stavby pronesl prof. Rostislav Švácha (Ústav dějin umění AV ČR), který upozornil na výsostné postavení, které vila Tugendhat zaujímá na pomyslném žebříčku české architektury 20. století. Dále osvětlil okolnosti, které stavebníky vily, Gretu a Fritze Tugendhatovi, vedly k výběru jednoho z nejvýznamnějších architektů 20. století, Ludwiga Miese van der Rohe, a také zmínil hlavní ideový koncept vily - moderní stavby, která si dokáže udržet duchovní rozměr - i následnou polemiku, kterou netradiční stavba v českých odborných kruzích vyvolala.
Ředitelka vily, ing. arch. Iveta Černá, připomněla koncept urbanizace vilové kolonie Černá Pole, kde se vila nachází, a společně s kolegyní PhDr. Dagmar Černouškovou (Muzeum města Brna, Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat) podaly vyčerpávající výklad o okolnostech výstavby vily, o rodině Tugendhatových i Löw-Beerových a jejich mecenášských aktivitách.
V průběhu vlastní komentované prohlídky a analýzy rekonstrukce vily se do výkladu velkou měrou zapojili památkáři ing. arch. Miloš Solař, garant celé rekontrukce za NPÚ, a PhDr. Zdeněk Vácha, odborný náměstek ředitele NPÚ Brno. Zdůraznili, že cílem rekonstrukce, která proběhla v letech 2010-2012, bylo maximální zachování původní hmoty za účelem přiblížit se co nejvěrněji původní podobě vily v době jejího vzniku v roce 1930.
V rámci odpoledního bloku ing. arch. Miloš Solař promítnul v technickém zázemí vily obrazovou dokumentaci z průběhu projektu její památkové obnovy. Na jejím příkladu rozvinul problematiku restaurování architektury obecně, a to srovnáním s podobnými projekty památkové obnovy na území České republiky (Müllerova vila a Obecní dům v Praze, Jurkovičova vila v Brně).
Atraktivita tématu obnovy možná nejslavnější vily na území České republiky, podpořená výraznou medializací celého průběhu rekonstrukce, byla zárukou úspěchu v pořadí již páté analýzy projektu památkové obnovy PPP PRO.
Fotogalerie snímků zde: /ppp-pro/fotogalerie/foto-asp5.html
Aktualizoval: Petra Hečková (13. června 2013, 12:26)