Diskusní setkání 3 - Informační sítě a databáze v péči o kulturní dědictví

Třetí diskusní setkání na téma "Informační sítě a databáze v péči o kulturní dědictví" se uskutečnilo 14. dubna 2011 na Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR, v.v.i.

 

Program setkání:

1. zahájení (doc. Novotný)

2. příspěvek Ing. arch. Zuzany Syrové, Ing. arch. Jiřího Syrového (Národní památkový ústav): Aktuální možnosti integrovaného informačního systému památkové péče

3. příspěvek Mgr. Petra Horáka (Fakulta restaurování Univerzity Pardubice):
Muzejní a archivní databáze v oblasti restaurování

4. příspěvek Ing. Ivany Kopecké (Národní technické muzeum):Přírodovědné referenční sbírky, knihovny a databáze

5. blok ÚTAM (Doc.Ing. Zdeněk Kouba, CSc., Ing. Petr Křemen, Ing. Jaroslav Valach, Ph.D. et. al.):
Databáze poruch historických materiálů a konstrukcí – prezentace základního přístupu a struktury systému, diskuse o potřebách památkové péče

6. diskuze k tématu a formulování společných závěrů

  

Zúčastnili se zástupci partnerských institucí a hosté:

Zástupci řešitele projektu, partnerských institucí a hosté: Ing. František Čermák (Praha); Ing. arch. Tomáš Drdácký (ÚTAM AVČR); Jana Dunajská (FR Litomyšl); BcA. Petr Gláser (Mladá Boleslav); Mgr. Petr Horák (FR UPa); Ing. Petr Justa (Gema Art);  Mgr. Art. Veronika Kopecká (FR UPa);  Ing. Ivana Kopecká (NTM Praha); Ing. Blanka Kolinkeová (FR UPa); PhDr. Alena Koňáková Helingerová (NPÚ); Doc. Ing. Petr Kotlík, CSc. (VŠCHT Praha); Ing. Vojtěch Kouba (VŠE Praha); Ing. Zdeněk Kouba, CSc. (ČVUT); Ing. Ladislav Kryl (NPÚ ÚOP Pardubice); Ing. Petr Křemen (ČVUT), Bc. Pavel Mach (NPÚ Telč); Dana Macounová (FR UPa); Ing. arch. Klára Nedvědová (ÚTAM AVČR); PhDr. Vratislav Nejedlý, CSc. (NPÚ Praha); Ing. Michal Novák (VŠCHT Praha); doc. Jiří Novotný, ak. soch. (FR UPa); Ing. Martina Ohlídalová (NM Praha); Doc. Ing. Jiří Patočka, CSc. (ZČU); prof. Dr. Ing. Karel Pavelka (FSV ČVUT); Prof. RNDr. Jiří Příhoda (MU);  Mgr. Vladislava Říhová, Ph.D. (FR UPa);  Josef Sedmík, ak.mal. (VOŠ Turnov);  Mgr. Petr Severa (NPÚ Telč);  BcA. Radomír Slovik (FR UPa); Ing. arch. Zuzana Syrová (Praha); Ing. arch. Jiří Syrový (Praha); Mgr. Alena Šindelářová (Gema Art); Ing. Petra Štefcová, CSc. (NM); PhDr. Zdeněk Vácha (NPÚ Brno); Ing. Jaroslav Valach, Ph.D. (ÚTAM AVČR); Mgr. Mgr. Lucie Vašíčková (ÚP NPÚ Praha); Kateřina Vlková DiS. (NPÚ ÚOP Josefov).

Koordinátoři projektového týmu: Ing. Martina Hucková, Dr. Petra Hečková, Mgr. Pavel Waisser 

Omluvili se: prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc. (VUT Brno), MgA. David Blahout – mimo republiku (VOŠ Písek), prof. Petr Siegl (AVU)

  

Stručná anotace příspěvků a hlavní závěry setkání:

Třetí diskusní setkání s názvem "Informační sítě a databáze v péči o kulturní dědictví" proběhlo na půdě partnera projektu, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AVČR v.v.i. Jeho odborní pracovníci ve spolupráci s organizátory setkání využili této možnosti mimo jiné také pro představení nového systému MONDIS, který v současnosti vyvíjí vědecký tým složený z pracovníků ÚTAM a FE ČVUT. Diskusní setkání se dále zaměřilo na aktuální problémy a možnosti využívání databázových systémů v různých sférách oblasti péče o kulturní dědictví.

Ing. arch. Z. Syrová, Ing. arch. J. Syrový (Národní památkový ústav) ve svém příspěvkuAktuální možnosti Integrovaného informačního systému památkové péče představili novou aplikaci, jež postupně vzniká z databází, které provozuje NPÚ na lokálních počítačových stanicích. Aktuálním úkolem je dát dohromady obsahovou i databázovou část do racionálnějších struktur a pomocí webových prohlížečů, bez nutnosti instalace software, tyto systémy zpřístupnit pro všechny uživatele.

Mgr. Petr Horák, Fakulta restaurování Univerzity Pardubice v příspěvku Muzejní a archivní databáze
v oblasti restaurování
představil databázi, která aktuálně vzniká na Fakultě restaurování díky projektu Restaurátoři pro evropskou praxi (projekt OPVK). Projekt za úkol zpracovat a zdigitalizovat všechny sbírkové předměty a zdroje, které vznikly v souvislosti s provozem školy a dostaly se do muzea a archivu katedry humanitních věd FR UPa.

Ing. Ivana Kopecká (Národní technické muzeum) seznámila posluchače ve svém příspěvku nazvaném Přírodovědné referenční sbírky, knihovny a databáze různé typy databází, které mohou technologové využívat při přírodovědné analýze objektů kulturního dědictví. Závěrem uvedla několik zajímavých a v českém prostředí dosud málo konzultovaných příkladů přírodovědných databází.

V přestávce mezi dopoledním a odpoledním programem byla zařazena exkurze do centra experimentální mechaniky za doprovodu Ing. Shota Urushadzeho, PhD a prohlídka laboratoře historických materiálů, kterou řídila Ing. Zuzana Slížková, Ph.D.

Odpolední část již patřila prezentaci jedinečného projektu MONDIS - Poruchy nemovitých památek: znalostní systém pro analýzu, návrh intervencí a prevenci, jehož řešiteli jsou elektrotechnická fakulta ČVUT a ÚTAM (za ČVUT Doc. Ing. Zdeněk Kouba, Ing. Petr Křemen a za ÚTAM se podílejí Ing. Jaroslav Valach, Ph.D., Mgr. Ricardo Cacciotti, Ing. Martin Čerňanský, Ph.D., Ing. Petr Kuneš a Ing. Jiří Bláha, Ph.D.). Cílem projektu MONDIS, který staví na výsledcích předchozího evropského projektu a byl podpořen v rámci grantu MKČR NAKI, je připravit znalostní systém pro evidenci poruch a vytvořit metodiku pro jejich unifikovanou evidenci. Jedním z výstupů znalostního systému bude schopnost indikovat rizika na základě analýzy problému a srovnáním s existujícími zadokumentovanými příklady, které budou základem korpusu tohoto systému. Práce na základě analogií a srovnání má za cíl doporučit optimální intervenci restaurátorovi pro přístup na jeho objektu.

Jak vyplynulo z průběžné diskuze doprovázející každý z příspěvků, i z diskuze závěrečné, přes modernost technologických řešení je základním předpokladem úspěchu závažnost a relevance informací, s nimiž databázové produkty pracují. Naprosto nezbytný pro úspěšnost a fungování databázových aplikací je vznik centrálních číselníků a thesaurů, ať už za pomoci napojení na mezinárodní standardy nebo spolupráce s dalšími institucemi, jako jsou národní autority. Ve všech případech se poukázalo také na nezbytnost dostupnosti a nenáročnosti aplikací z hlediska uživatele.

Fotodokumentace z 3. diskusního setkání:

Galerie





Aktualizoval: Petra Hečková (2. srpna 2012, 16:23)