- Úvod
-
Základní informace o projektu
-
Projektové aktivity
-
Partneři projektu
-
Důležité odkazy
-
Kontakty – realizační tým
-
Vzdělávací semináře a stáže
-
Metodika stáží a CPK
-
Diplomová práce
-
Bulletin
-
Webové stránky "ceskachemie.cz"
-
Prezentace partnerů
-
Mezinárodní konference 19. - 20. září 2013
Kontakty:
Manažeři projektu:
prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.
telefon 466 037 330, 466 037 277
e-mail petr.kalenda@upce.cz
doc. Ing. Libor Čapek, Ph.D.
telefon 466 037 053
e-mail libor.capek@upce.cz
Projekt podpoří spolupráci institucí zabývajících se výzkumem, vývojem a vzděláváním v oblasti chemie a subjekty soukromého sektoru z této oblasti, a to sdílením informací, zkušeností a znalostí v práci s cílovou skupinou studentů VŠ z hlediska jejich budoucího uplatnění v uvedených oblastech. Hlavním cílem projektu je zvýšení spolupráce a přenosu informací mezi jednotlivými subjekty a zintenzivnění komunikace mezi nimi. Velký důraz bude v tomto ohledu kladen na využití výstupů vzniklých realizací projektu, a zejména pak na stáže a odborné praxe zaměřené na prohlubování spolupráce mezi výše zmíněnými subjekty, které budou přispívat ke zvyšování praktické relevance výuky, přenosu nových poznatků z výzkumu do praxe a z praxe do výuky. Cíle projektu budou dosaženy pomocí klíčových aktivit, které pokrývají vznik kontaktního místa, tvorbu informačního portálu, odborné stáže a praxe a vzdělávací či tréninkové aktivity-umožní akademickým a VaV pracovníkům zvýšit své znalosti a kompetence.
Základní informace o projektu
Název projektu: Partnerství pro chemii
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/2.4.00/31.0062
Číslo operačního programu: CZ.1.07
Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Prioritní osa: 7.2
Název prioritní osy: Terciární vzdělávání, výzkum a vývoj
Oblast podpory: 2.4
Název oblasti podpory: Partnerství a sítě
Příjemce dotace: Univerzita Pardubice
Délka trvání projektu: 1. 2. 2012 – 31. 1. 2014
Cíl projektu
Cílem projektu je propojením organizací, které se podílí a specializují na výzkum, vývoj a vzdělávání v oblasti chemie, vytvořit informační platformu pro chemii. Vzájemnou komunikací (kontaktní místo, webový portál, workshopy, stáže) bude podpořena spolupráce subjektů a rozšíření manažerských a komunikačních schopností pracovníků a studentů subjektů zapojených do sítě. Ustanovená partnerská síť umožní pružně reagovat na poptávku aplikační sféry a bude schopna podávat ucelené informace. Projekt si klade za cíl konsolidovat síť, která bude rozvíjet znalosti, zkušenosti a dovednosti cílové skupiny projektu a bude schopna poskytovat komplexní poznatky z oblasti chemie veřejnosti i aplikační sféře. Hlavním cílem projektu je zvýšení spolupráce a přenosu informací mezi jednotlivými subjekty a zintenzivnění komunikace mezi nimi. Velký důraz bude v tomto ohledu kladen na využití výstupů vzniklých realizací projektu, zejména pak na stáže a odborné praxe zaměřené na prohlubování spolupráce mezi výše zmíněnými subjekty, které budou přispívat ke zvyšování praktické relevance výuky, přenosu nových poznatků z výzkumu do praxe a z praxe do výuky. Nedílnou součástí projektu bude vzájemná konzultační činnost vysokých škol a aplikační a soukromé sféry, společné semináře, workshopy a další formy interaktivního vzdělávání a výměny zkušeností a znalostí. Klíčové aktivity projektu povedou k lepšímu sdílení zkušeností a efektivnějšímu přenosu poznatků mezi jednotlivými subjekty v řešené problematice, kdy zapojení vybraných partnerů a nastavení jednotlivých aktivit projektu umožní síti komplexní pohled na řešenou problematiku. Dalším z cílů je vytvoření a rozvoj již existujících partnerských sítí pro společný postup při přípravě a realizaci mezinárodních projektů a zapojení do mezinárodních sítí.
Hlavní cíle projektu
- dlouhodobé a krátkodobé odborné stáže studentů Univerzity Pardubice, Fakulty chemicko-technologické u partnerů projektu, tj. stáže v laboratořích a provozu
- zvýšení uplatnitelnosti studentů na trhu práce (odborné praxe, kurzy)
- zvýšení odborné kvalifikace vysokoškolských zaměstnanců a garantů z praxe
- vznik interaktivního komunikačního portálu www.ceskachemie.cz
- propojení vědeckovýzkumné aktivity univerzity Pardubice a průmyslových partnerů (společné diplomové práce)
- rozvoj spolupráce mezi studenty, akademickými, výzkumnými a vývojovými pracovníky v daném oboru
- vytvoření Centra profesních kontaktů, které bude poskytovat relevantní informace o realizaci projektu, projektových aktivitách vůči aplikační sféře a zaměstnavatelskému sektoru a dalších aktivitách
- workshopy, semináře, konference zviditelňující výzkum i praxi chemického průmyslu
Projektové aktivity
KA 01 - Podpora spolupráce mezi institucemi terciálního vzdělávání, výzkumnými organizacemi a podnikatelským, veřejným a neziskovým sektorem.
Realizací aktivity dojde k vytvoření a posílení dlouhodobé spolupráce v oblasti chemie mezi žadatelem jako představitelem akademické sféry a partnerskými chemickými firmami jako zástupci aplikační sféry prostřednictvím krátkodobých i dlouhodobých odborných a pracovních stáží či spoluprací studentů zapojených institucí terciárního vzdělávání se zapojenými chemickými firmami na závěrečných pracích. Témata budou definována na úvodních workshopech v zapojených partnerských firmách a vyhlášena budou na úvodní konferenci. Každé téma diplomové práce bude mít vedoucího diplomové práce z VŠ a odborného garanta z řad zapojených partnerů aplikační a soukromé sféry. Diplomové práce budou mít výzkumný charakter, kdy se nebude jednat o pouhou rešerši, ale vznikne nový pohled na zpracovávané téma diplomové práce. V rámci klíčové aktivity budou probíhat také prezentační akce (semináře, workshopy, carieer days, veletrh pracovních příležitostí apod.) z oblasti chemie a její aplikace do praxe a možnosti uplatnění na trhu práce. S cílem vtáhnout studenty chemie do praxe a propojit jejich teoretické znalosti s praxí v partnerských firmách budou realizovány odborné stáže a praxe zaměřené na prohlubování spolupráce mezi výše zmíněnými subjekty, které budou přispívat ke zvyšování praktické relevance výuky, přenosu nových poznatků z výzkumu do praxe a z praxe do výuky. Stáže budou krátkodobé i dlouhodobé a jejich cílem bude seznámení cílové skupiny z VŠ s aplikovanou chemií v podmínkách chemických firem, navázání dlouhodobého partnerství, zpracování námětů možných společných projektů a vzájemná konzultační činnost. U studentů bude cílem odborné stáže jejich příprava pro jejich lepší uplatnění na trhu práce.
Výstupem této aktivity budou diplomové práce vycházející z praxe zapojených chemických podniků, workshopy, veletrh pracovních příležitostí v chemickém průmyslu, prezentační akce zaměřené především na aplikaci do praxe a možnosti uplatnění na trhu práce a metodika odborných a pracovních stáží.
KA02 – Komunikační a informační platformy
V rámci této aktivity vznikne interaktivní komunikační portál (www.ceskachemie.cz), který bude poskytovat informace o partnerské síti a jejích službách, propagaci z oboru, materiály z konferencí aj. Na provozu portálu se budou podílet i studenti VŠ. Dalším výstupem bude jedna mezinárodní vědecká konference zaměřená na spolupráci VŠ s výzkumnými organizacemi a firmami z oblasti chemie, tematické semináře a přednášky odborníků z praxe, informační materiály z nich pocházející.
KA03 – Podpora vzdělávacích a školících aktivit vedoucích ke zvýšení vzájemné spolupráce mezi vzdělávacími institucemi, výzkumnými a vývojovými pracovišti a podnikatelským a veřejným sektorem
Cílem je realizace vzdělávání akademických, výzkumných a vývojových pracovníků v oblasti rozvoje soft skills s jasnou návazností na podporu spolupráce mezi akademickou, soukromou a aplikační sférou. Jde o kurzy projektového managementu, evaluace, manažerských a prezentačních dovedností. Výstupem budou setkání s domácími odborníky na PR, komunikační znalosti a trénink flexibility, kreativity a rozhodování, třídenní tréninky komunikačních dovedností a manažerských dovedností, certifikáty o absolvování kurzů.
KA04 – Podpora kontaktních míst institucí terciálního vzdělávání a výzkumných a vývojových institucí určených pro veřejnost a podnikatelský sektor
V rámci této klíčové aktivity v prostorách žadatele projektu vznikne a bude provozováno kontaktní místo Centrum profesních kontaktů (CPK), které bude poskytovat relevantní informace o realizaci projektu a projektových aktivitách vůči aplikační sféře a zaměstnavatelskému sektoru. Dále bude poskytovat informace o všech členech sítě, jejich stávajících aktivitách a nabízet a popularizovat jejich výsledky a potenciál. CPK se bude podílet na organizaci informačních workshopů, dne otevřených dveří, popularizačních přednáškách v oblastech výzkumu a vývoje členů platformy, a také připravovat tiskové a elektronické materiály informující o síti a představující jednotlivé partnerské subjekty. Bude připravovat volně distribuovaný multimediální materiál o chemii v praxi, který bude dostupný cílové skupině, veřejnosti a aplikační sféře.
Partneři projektu
Na realizaci projektu se podílí:
DEZA, a.s.
Evropský institut pro rozvoj lidských zdrojů, občanské sdružení
Fatra, a.s.
Lovochemie, a.s.
PRECHEZA, a.s. (+ včleněné České technologické centrum pro anorganické pigmenty a.s.)
PREOL, a.s.
Synthesia, a.s.
Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.
Důležité odkazy
Příjemce dotace a partneři projektu
Univerzita Pardubice - https://www.upce.cz/
Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická – https://fcht.upce.cz/
Katedra fyzikální chemie – http://kfch.upce.cz/
Ústav chemie a technologie makromolekulárních látek - https://fcht.upce.cz/uchtml.html
DEZA, a.s. - www.deza.cz
Evropský institut pro rozvoj lidských zdrojů, občanské sdružení - www.eirlz.cz
Fatra, a.s. - www.fatra.cz
Lovochemie, a.s. – www.lovochemie.cz
PRECHEZA, a.s. – www.precheza.cz
PREOL, a.s. – www.preol.cz
Synthesia, a.s. - www.synthesia.eu
Výzkumný ústav organických syntéz, a.s. - www.vuos.cz
Webový portál www.ceskachemie.cz
Centrum CPK
Zajímavé odkazy
Stránky MŠMT -http://www.msmt.cz
Strukturální fondy - http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy
Příručka pro příjemce - http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy
Kontakty – realizační tým
Manažeři projektu
prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.
telefon: 466 037 330, 466 037 277
e-mail: petr.kalenda@upce.cz
doc. Ing. Libor Čapek, Ph.D.
telefon: 466 037 053
e-mail: libor.capek@upce.cz
Finanční manažeři
Lenka Kalousková e-mail: lenka.kalouskova@upce.cz
Ing. Eva Šmejkalová e-mail: eva.smejkalova@upce.cz
Centrum CPK (denně od cca 8:00 - do 15:00 h)
Jiřina Čapková – koordinátor klíčové aktivity, centrum CPK
telefon: 466 037 190
e-mail: jirina.capkova@upce.cz
Veronika Ševčíková – koordinátor klíčové aktivity, centrum CPK
telefon: 466 037 190
e-mail: martina.rubesova@upce.cz
Vzdělávací semináře a stáže
a) setkání s domácími odborníky zabývající se public relations, komunikačními znalostmi a tréninkem
flexibility, kreativity a rozhodování
b) trénink komunikačních dovedností
c) kurz manažerských dovedností
Termíny jednotlivých kurzů najdete v aktualitách.
Stáže:
Stáže probíhají buď jako krátkodobé nebo jako dlouhodobé
Krátkodobé stáže probíhají formou intenzivní docházky v průběhu letních prázdnin a to v měsících červenec a srpen. Podmínkou získání certifikátu je docházka min. 23 dní. Maximální možná doba docházení do společnosti je 46 dní a sepsání čtyřstránkové zprávy ze stáže.
Dlouhodobé stáže probíhají v průběhu školního roku a to docházkou 1 - 2 dní v týdnu po celou dobu trvání stáže.
I etapa: 1. 2. 2012 - 30. 6. 2012 (počet dní na stáži 22 - 44)
II etapa: 1. 9. 2012 - 30. 6. 2013 (počet dní na stáži 43 - 86)
III etapa: 1. 9. 2013 - 31. 1. 2014 (počet dní na stáži 22 - 44)
Další informace naleznete v přiložených souborech.
V případě zájmu zasílejte vyplněný ale nepodepsaný motivační dopis a osobní dotazník na e-mailovou adresu: jirina.capkova@upce.cz.
Diplomová práce
Témata diplomových prací
DEZA, a.s.
- Vliv modifikátorů na zvýšení účinnosti anthrachinonové disperze
- Studium vlastností katalyzátorů určených pro oxidaci anthracenu v plynné fázi
- Chemické zhodnocení chemických „specialit“ získaných z černouhelného dehtu
- Optimalizace přípravy chemických „specialit“ získaných z černouhelného dehtu
- Stanovení obsahu ftalanhydridu / diisononylftalátu v pracovním ovzduší
- Příprava a identifikace chemických specialit (Nafto(2,3-b)thiofen, 2-methylkarbazol, 4-methylkarbazol, 4-methyl dibenzo(b,d)furan) obsažených v černouhelném dehtu pro potřeby analytické činnosti
Lovochemie, a.s.
- Využití optických analytických metod při výrobě a kontrole anorganických hnojiv“ - zde je možno specifikovat VIS, AAS, rentgen, IR, NIR
- Vytvoření chemicko - inženýrského modelu sušení granulovaných hnojiv
- Stanovení fázového složení systému síran amonný - dusičnan amonný - aditivum při různých teplotách (Stanovení fázového složení systému dusičnan vápenatý - dusičnan amonný - voda při různých teplotách)
Precheza, a.s.
- Sorpční vlastnosti oxycelulózy
- Separace Fe pomocí oxidované celulózy
- Kinetika reakcí při kalcinaci titanové běloby v tepltoním intervalu 400 - 1100 °C
- Kinetika reakcí při kalcinaci železitých pigmentů
- Vliv kalcinančních teplot na strukturu a vlastnosti povrchu kalcinátu
- Vliv promytí (obsahu síry) na kalcinační proces při výrobě titanové běloby
- Vliv složení pasty na měrný povrch, velikost části a strukturu pórů při sušení (kalcinaci) TiO2 v teplotním intervalu 100 - 800 °C
Preol, a.s.
- Korelace mezi složením mastných kyselin bionafty a jejími teplotními parametry (Cloud point, Pour point a Plugging point)
- Sledování obsahu minoritních látek v průběhu rafinační úpravy řepkového oleje.
- Kvalitativní chemické parametry, zastoupení a užitné vlastnosti jedlých olejů na malospotřebitelském trhu ČR
- Šetrné způsoby rafinace řepkového oleje
Synthesia, a.s.
- Návrh bezpečnostní politiky IT ve firmě Synthesia, a.s. s vytvořením specializovaných bezpečnostních politik jednotlivých informačních systémů organizace
Synthesia, a.s. – SBU Nitrocelulóza
- Mletí NCL na diskových mlýnech - úprava fyzikálních parametrů vojenské nitrocelulózy, stanovení optimální doby řezu vojenské nitrocelulózy na požadovanou hodnotu pulpace u NCL vyráběných z nově zaváděných celulóz
- Měření poklesu viskozity roztoků průmyslové NCL - stanovení poklesu viskozity roztoků NCL po alkoholizaci BuOH, EtOH, IPA u jednotlivých typů NCL A a E proti základní používané NCL vlhčené vodou - Návrhy grafů výstupních hodnot, které budou využívány v provozu.
- Alkoholizace průmyslové NCL - Alkoholizace průmyslové NCL, stanovení optimální dávky alkoholu pro dosažení vyhovujícího obsahu vody dle KF při alkoholizaci NCL typu A a E
- Měření viskozity roztoků průmyslové NCL - stanovení korelace viskozity roztoků NCL měřené dle DIN 53179 a % roztokem NCL v ButAc u NCL vlhčené vodou, po alkoholizaci BuOH, EtOH, IPA u jednotlivých typů NCL A a E proti základní používané NCL vlhčené vodou - Návrhy grafů výstupních hodnot, které budou využívány v provozu.
- Volné radikály v oxidované celluloze (polysacharidech) - popsání vzniku radikálů, vliv sterilizace na vznik radikálu, možnosti odstranění radikálů, popsání degradace pomocí volných radikálů. Cíl projektu - vliv volných radikálů/ sterilizace na OC. Téma vhodné na bakalářskou práci
- Alkoholizace + stabilizace NCL - problematika sedimentace biologického kalu v čistém anoxickém prostředí
- Alkoholizace + stabilizace NCL - problematika obsahu mikronutrientů v biologickém systému při čištění průmyslových odpadních vod
Synthesia, a.s. – SBU Pigmenty a barviva
- Analytické metody pro stanovení Hg, Ni a Cr (Co) v organických pigmentech a barvivech se zaměřením na separaci a detekci ox. stavu Hg(0 resp. II), Ni (0 resp. II) a Cr (0, III resp. VI)
- Průzkum syntézy P.R. 177 s využitím „Homocoupling reaction ” – návrh výroby.
- Vývoj a optimalizace HPLC metody pro současné kvalitativní a kvantitativní stanovení DADADSK a vedlejších látek při výrobě P.R.177
- Chemicko inženýrské a ekonomické posouzení vybraných způsobů finalizace org. pigmentů. Současný stav, nové trendy výhody, alternativní řešení.
- Nová rozpouštědla v průmyslu organických pigmentů
- Stanovení PAA v Pigment Yellow 1
- Stanovení PAA v Pigment Yellow 74
- Stanovení APEO v matrici pigmentů
- Stanovení sulfonovaných PAA (Pigment Red 48:3, ...)
- Stabilita Saturnové zeleně LB, Saturnové červeně L4B (metodika EN 14362)
- Stanovení volného a celkového melaminu (celkový obsah vs. migrující složka)
- Rozlišení kovů volných a vázaných u barviv (Co, Cu, Cr)
- Stanovení Cr 6+ v matrici pigmentů a barviv.
- Ni - stanovení v pigmentech (celkový, volný – stabilita pigmentu, podmínky)
- Stanovení optických konstant organických pigmentů
Synthesia, a.s. - SBU Organická chemie
- Možnosti využití odpadní kyseliny dusičné z výroby TRIDNB, téma vhodné na bakalářskou práci
- Možnosti čištění odpadní kyseliny dusičné z výroby TRIDNB (mimo destilace), téma vhodné na bakalářskou práci
Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.
- Celková antioxidační kapacity (TAC) - metody jejího stanovení v zelenině (Porovnání různých metod pro stanovení TAC se stanovením pomocí HPLC-ECD)
- Statistické zpracování dat ze stabilitní studie methoprenu. (Vyhodnocení reprodukovatelnosti rozdílů stanoveni hl. složky v area% a v hm%, závislost nárůstu obsahu polohového izomeru v čase (vliv změny technologie na tento nárůst), nalezení další možné souvislosti napomáhající odhalit vlivy změn na stabilitu produktu, ....).
- HPLC s CORONA-CAD a ELDS detekcí (Porovnáni odezvových faktorů různých typů analytů se zaměřením na kvantitativní hodnocení bez dostupnosti analytického standardu).
- Nové trendy v HPLC chromatografických kolonách. (Přehled a nové trendy v chromatografických kolonách pro HPLC se zaměřením na kolony s pevným jádrem, jejich prověření a aplikace na vybrané analyty).
- UHPLC jako nástroj při optimalizaci výroby (Převod vybraných analytických metod využívaných při kontrole výroby s cílem optimalizace nákladů především v oblasti délky analýzy, spotřeby rozpouštědel a zvýšení selektivity. Validace nově vyvinutých metod a vyhodnocení jednotlivých optimalizačních kroků).
- Vývoj HPLC metod pro stanovení aminů v pigmentech (Vývoj a optimalizace separačních podmínek)
- Moderní metody přípravy vzorků pro GC/MS a LC/MS (Přehled moderních metodik přípravy vzorků pro GC/MS a LC/MS analýzy - zaměření na čistící operace - jejich optimalizace pro vybranou problematiku a ekonomické zhodnocení)
- Stabilita vybraných pesticidních látek. (Použití pesticidních látek v České republice - aplikace, platná legislativa, monitoring - se zaměřením na studium stability vybraných pesticidních látek ve vodném prostředí - identifikace a kvantifikace pesticidů a jejich rozkladných produktů pomocí GC/MS a LC/MS).
Bulletin
Zde naleznete firemní noviny našich kooperujících společností a další zajímavé informace:
Synthesia, a. s.
www.synthesia.eu/cze/media/noviny-synthesia
Fatra, a. s.
DEZA, a. s.
Lovochemie, a. s. a Preol, a. s.
www.lovochemie.cz/Lovochemik-1.html
Precheza, a. s. a ČTC AP, a. s.
http://www.precheza.cz/noviny-precheza/
Webové stránky "ceskachemie.cz"
Pro koho je portál určen:
- pro žáky a studenty chemie
- pro odborná učiliště, střední a vysoké školy
- pro chemické výrobce
- pro krajské úřady
- pro širokou veřejnost
Další informace jsou poskytnuté v letáku nebo navštivte přímo náš portál: www.ceskachemie.cz
Mezinárodní konference 19. - 20. září 2013
Na této straně lze stáhnout přihlášku a cirkulář k naší konferenci.
Časový harmonogram konference, přednášející a další informace vyvěsíme po potvrzení a dodání dat zúčastněných.
Děkujeme za pochopení.